Za bojišti našich vojáků v první světové válce

Státní okresní archiv Pardubice představuje ve svých prostorách na Bělobranském náměstí soubor dokumentů a fotografií, které shromáždil sběratel František Steklý na téma 1. světové války. Zabýval se především jejími účastníky z Pardubicka, Chlumecka a Novobydžovska. Výstava, nad kterou převzal záštitu náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, potrvá do 29. dubna a k vidění je vždy v pondělí a ve středu.



„Pan inženýr Steklý navštívil za uplynulých 20 let řadu bojišť 1. světové války. V archivech sestavoval databázi účastníků války z regionu a jeho práce se stala základem knihy o legionářích okresu Pardubice z roku 2006. Od té doby se databáze značně rozrostla. Návštěvníkům tady dává nahlédnout také do dobové literatury, fotografií, ale třeba také do dobové korespondence bohdanečského lékaře Rudolfa Průchy, kterou vedl se svou budoucí manželkou během svého válečného působení po Evropě. Tato korespondence byla v loňském roce využita v podobě představení herců Východočeského divadla v prostorách Automatických mlýnů,“ komentoval výstavu Roman Línek.



„Měli jsme v rodině dva legionáře a tato tematika mě vždy velmi zajímala. Ale až po odchodu do důchodu v roce 2002 jsem měl víc času se tomu věnovat. Začal jsem bádat v archivech, dávat dohromady různé zdroje informací a také jsem začal cestovat po místech, kde Češi bojovali a mnohdy také umírali,“ prozradil svou motivaci František Steklý, který procestoval bojiště v Slovinsku, Černé Hoře, v Polsku, na Ukrajině, v Itálii a ve Francii.



„Velmi jsme uvítali, že pan Steklý, který během vernisáže oslavil 85. narozeniny, věnoval celou svou sbírku dokumentů, fotografií a dalších věcí našemu archivu, aby tak zůstaly zachovány pro další generace.  S touto tematikou mohou nadále pracovat i další badatelé,“ uvedl vedoucí Státního okresního archivu Ladislav Hloušek.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.