Vzniká dokument o stavbě a fungování tvrze Bouda

V letošním roce si připomínáme 85. výročí mobilizace a podpisu Mnichovské dohody. Na výročí událostí, které výrazným způsobem ovlivnily osud naší země, se připravuje také Pardubický kraj a tvrz Bouda na Králicku. O víkendu 3. a 4. června zde pokračovalo natáčení filmu Přiložte na ohně!, který bude mimo jiné sloužit jako úvodní prezentace v rámci jednotlivých prohlídkových tras na tvrzi. Členkou filmového štábu je i pravnučka armádního generála Ludvíka Krejčího, který byl v roce 1933 jmenován náčelníkem hlavního štábu branné moci Československa. Ve filmu, který bude mít premiéru v září letošního roku, se objeví také dcera generála Krejčího Marie Žižková.



 



Období Mnichovské dohody a odevzdání pohraničí nacistickému Německu předcházelo odhodlání bránit se. Proto bylo rozhodnuto o vybudování komplexního pohraničního opevnění. To mělo daleko menší požadavky na personální obsazení armádou a umožňovalo i použití zbraní daleko větších bojových parametrů v náročném terénu. Výstavbu opevnění mělo na starosti Ředitelství opevňovacích prací a v čase všeobecné mobilizace ještě zdaleka nebyla výstavba dokončena. Některé objekty nebyly dokonce stavebně zahájeny vůbec. Postaveno bylo pět tvrzí a rozestavěny čtyři. Jednou ze stavebně dokončených je tvrz Bouda u Těchonína na Králicku. V květnu 1938, kdy probíhala výstavba Tvrze, byla provizorně obsazena vojáky z 19. hraničářského pluku z Těchonína a ti zde setrvali až do postoupení pohraničí v říjnu 1938.



Období výstavby tvrze a přítomnosti posádky mapuje krátkometrážní dokudrama Přiložte na ohně! režiséra Víta Mazánka. “Na tvrzi Bouda jsme natáčeli už začátkem dubna letošního roku a v uplynulém víkendu jsme se vrátili dokončit exteriérové scény, protože se nám okolí tvrze Bouda příjemně zazelenalo. Natočili jsme obraz z května 1938, kdy na tvrz přichází první četa vojáků pod velením poručíka Kameníka,” sdělil režisér filmu Vít Mazánek.



Velkou pečlivost filmaři věnují historické pravdivosti a výpravě. “Musím zde vyzdvihnout velkou pomoc členů jednotlivých klubů vojenské historie, které mají dokonalou výstroj i funkční výzbroj a je radost s nimi spolupracovat. Díky tomu si můžeme dovolit natočit i noční bojové scény a střelby ze skutečných zbraní,” řekl Mazánek s tím, že odborným základem pro vznik scénáře byly informace a prameny ze sbírky muzea Dělostřelecké tvrze Bouda. Každý historický snímek vyžaduje důkladnou odbornou kontrolu, které se ujali Robert Čada společně Liborem Tisovským a dalšími členy Společnosti přátel čs. opevnění, kteří filmařům zásadním způsobem pomohli i ve filmové výpravě.



Dokudrama rámují unikátní osobní vzpomínky dcery armádního generála Ludvíka Krejčího paní Marie Žižkové, která nejenže svým vyprávěním bude provázet diváka filmem, ale v rámci rodiny se na snímku podílí i její vnučka Kristýna Žižková.



Snímek bude mít premiéru v čase 85. výročí všeobecné mobilizace v září letošního roku. “Naší hlavní myšlenkou bylo, aby dokudrama fungovalo jednak jako samostatný edukační snímek, ale ve zkrácené verzi také jako úvod do prohlídkových tras přímo na tvrzi Bouda, Úvodní informace o budování tvrze a historicko-politický kontext v tuto chvíli leží na bedrech průvodcům, kterým tak i tímto způsobem chceme před vedením samotné prohlídky ulehčit. Zároveň jsem přesvědčený, že audiovizuální prezentace opět Boudu zatraktivní pro návštěvníky. Film v plné verzi bychom chtěli nabídnout také školám pro výuku či návštěvníkům tvrze v podobě upomínkového předmětu,” sdělil hejtman Martin Netolický.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.