„Venku je dnes opět počasí jako z apokalypsy. Hydrometeorologickým ústavem je vydána výstraha na silný vítr. Pohled z okna na nebe a proudy vody, co se z něj nepřetržitě valí, dává předpovědi jasně za pravdu. Jdu se najíst, snad to stihnu. S posledním soustem, co vkládám do úst, se rozeznívá poplach. Vítr na jednom z domů nedaleko strhl plechovou střechu, jedeme ji zabezpečit. Vyjíždí první CAS i automobilová plošina. Plošina sice jede, ale ještě nevíme, jestli nám ji vítr dovolí použít. V silném větru se kvůli hrozícímu převrácení použít nesmí.“ Tolik z citace knihy hasičského spisovatele Romana Kutálka, který i ve své knize HASIČI II., v jedné kapitole popisuje, jak náročné je to pro hasiče při velmi větrném počasí.
A jak to mají s větrnými zásahy hasiči třeba na směně v Pardubicích? „Práce hasiče je krásná a zajímavá v tom, že opravdu nikdy nevíme, jaký výjezd bude ten další. A přece jsou výjimky, které potvrzují pravidlo. Je to ve dnech, kdy nás trápí velký vítr. To potom hasiči celý den drží pilu a ani nepočítají kolikátý strom to dnes rozřezávají. Jsme sice unavení, ale je to naše práce a stále převládá ta touha pomáhat. Při těchto zásazích musíme být obezřetní a dávat obzvlášť pozor, aby se někomu něco nestalo. To, že i před námi může na místě zásahu spadnout strom, se klidně může stát, a tak je vyčleněn hasič, který sleduje okolí a například píšťalkou nebo jiným smluveným signálem upozorní ostatní na hrozící nebezpečí,“ říká velitel družstva na právě sloužící směně nprap. Ondřej Pavlík.
V pátek 3. února za uplynulých 20. hodin hasiči zasahovali v souvislosti s větrem u 54 událostí. Jednalo se zejména o popadané stromy a na některých místech stromy strhly i dráty elektrického vedení.
Pardubice 14 zásahů
Chrudim 15 zásahů
Svitavy 11 zásahů
Ústí nad Orlicí 14 zásahů
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí