

Ve výcvikovém středisku Krajského ředitelství Středočeského kraje v Sadské vznikl speciální prostor pro výcvik policistů s využitím virtuální reality. S ohledem na to, že by podobné středisko mohlo vzniknout také v Pardubickém kraji, navštívil Sadskou v doprovodu krajského policejního ředitele Jana Ptáčka hejtman Martin Netolický.
„Virtuální realita postupně prostupuje do celé řady oblastí, policejní výcvik nevyjímaje. Jednoznačnou výhodou je možnost simulace celé řady prostředí na jednom místě bez nutnosti omezovat provoz například škol, zdravotnických zařízení či administrativních objektů. V rámci digitalizace ve stavebnictví prostřednictvím metody BIM lze navíc očekávat, že by do budoucna mělo vznikat více reálných modelů konkrétních budov, ve kterých by bylo možné po dopracování programu cvičit. S krajským policejním ředitelem hovoříme o možnosti podpořit vybudování výcvikového střediska v Pardubicích. Výhodou je, že je možné jednotlivé scénáře sdílet nebo z jiných míst vstupovat. Najednou tak mohou společně cvičit policisté napříč republikou bez nutnosti opustit svůj kraj,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že policie má momentálně k dispozici pět scénářů: výcviková střelnice, bytový prostor, škola, benzinová stanice s penzionem a volnější modulární prostor. Vývoj dalších však pokračuje. V Pardubickém kraji by centrum mohlo vzniknout v areálu na Opočínku na okraji krajského města.
Virtuální prostředí je navrženo tak, aby co nejvěrněji simulovalo reálné podmínky a situace, ve kterých se policisté mohou ocitnout. Tato technologie umožňuje policistům trénovat v bezpečném prostředí, což zvyšuje jejich připravenost a schopnost řešit krizové situace efektivněji. Středočeský krajský policejní ředitel Václav Kučera si virtuální výcvikové centrum chválí. „Virtuální realita nám umožňuje trénovat naše policisty v bezpečném a kontrolovaném prostředí, které je velmi blízké reálným situacím a podmínkám, se kterými se mohou v praxi setkat. Tímto způsobem zvyšujeme jejich připravenost, schopnost rychle rozhodovat a reagovat v případech mimořádných událostí,“ uvedl ředitel středočeské policie, generál Václav Kučera.
Virtuální realita je schopna simulovat komplexní operace, které vyžadují také koordinaci s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému (IZS), které jsou vždy na místě závažného protiprávního jednání. Tento nový způsob výcviku posiluje schopnost spolupráce, koordinace a kooperace mezi různými týmy, což je klíčové pro rychlé a efektivní řešení situací.