Velký úspěch. Evropská unie přispěje na modernizaci silnice mezi Mladkovem a Jablonným nad Orlicí

Pardubický kraj opět zabodoval při získávání dotací. V úterý 12. prosince byl na pravidelném zasedání mezinárodního monitorovacího výboru programu přeshraniční spolupráce Interreg Česko – Polsko 2021-2027 schválen projekt na modernizaci silnice II/311 mezi Mladkovem a Jablonným nad Orlicí. Na tento záměr poskytne Evropská unie krajské samosprávě podle aktuálního kurzu v přepočtu přes 130 milionů korun. Pardubickému kraji se podařil výjimečný úspěch a uspěl v tvrdé konkurenci ostatních regionů – českých i polských. Z celkem osmi podaných projektů totiž uspěly pouze dva.



Unie se finančním příspěvkem snaží pomoci ke zlepšení přeshraničního dopravního spojení mezi obyvateli Pardubického kraje a polským okresem Kladsko (Powiat Kłodzki). „Je to velice pozitivní zpráva, protože to usnadní lidem cestování do práce, na nákupy či na výlet. Záměr realizujeme s polskými partnery, kteří budou opravovat silnici na své straně hranice. To vše je součástí naší širší strategie, díky které s Polskem propojujeme pohraniční oblasti, zlepšujeme kvalitu cestování a odstraňujeme bariéry mezi našimi národy a regiony. Toto je další střípek v mozaice naší spolupráce a další budou už brzy následovat. Modernizací úseku silnice II/311 dojde i ke zvýšení bezpečnosti, protože modernizace silnic většinou řeší sjednocení šířky vozovky a další stavební úpravy. Interreg uvolní na český a polský projekt dohromady v přepočtu přes 180 milionů korun a velká část z nich poputuje k nám do Pardubického kraje,“ uvedl krajský radní pro evropské fondy Ladislav Valtr, který zastupuje Pardubický kraj v monitorovacím výboru Interreg.



Termín zahájení prací na české straně zatím není přesně daný. Vše záleží například na tom, jak dopadne výběrové řízení na zhotovitele stavby. Administrativní část projektu se má stihnout v roce 2024, dokončení stavby je naplánované do konce roku 2026. „V současnosti odhadujeme náklady naší části sdíleného projektu na zhruba 170 milionů korun, dotace by podle aktuálního kurzu měla být zhruba 130 milionů. Poskytnutí finanční podpory nás těší a chceme co nejdříve zahájit přípravné práce. Jedná se o téměř desetikilometrový úsek a kromě sanace vozovky jsou v plánu například dělící ostrůvky a vjezdové brány na komunikaci,“ uvedl hejtman Martin Netolický a dodal, že spolupráce s Polskem i díky programu Interreg v posledních letech vzkvétá: „Již v minulosti jsme opravili například silnici III/04314 u Boříkovic a Červené Vody. Jsme úspěšní také v oblasti cestovního ruchu, kdy jsme se věnovali například zlepšení dostupnosti turistických atraktivit u Králického Sněžníku. Nedávno jsme získali dotaci na projekt Poznáváme přeshraniční opevnění, díky kterému dojde za 16 milionů korun k rekonstrukci vstupního objektu Tvrze Bouda a modernizaci tamních expozic. I na něm spolupracujeme s polskými partnery, a proto je nutné investovat i do infrastruktury, která je základem budoucího rozvoje našeho území,“ vysvětluje hejtman Martin Netolický.



Opravy silnic, podpora cestovního ruchu i spolupráce bezpečnostních složek



Již za pár týdnů budou zástupci programu Interreg rozhodovat o dalším přeshraničním projektu, na němž se chce podílet Pardubický kraj. Tím je společná reakce záchranných složek na změny klimatu, které s sebou přináší náhlé a extrémní změny počasí.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.