„V Pardubické nemocnici mi zachránili život,“ řekl Ilja Driženko

„Utekl jsem hrobníkovi z lopaty,“ svěřil se 75letý Ilja Driženko, který se v polovině září roku 2023 při běžné chůzi náhle sesunul k zemi. „Najednou jsem upadl na chodník. Štěstí v neštěstí bylo, že se to stalo na rušné ulici a hned někdo přivolal záchranku. Ta přijela brzy. Po resuscitaci mě pak odvezla do Pardubické nemocnice,“ líčil událost, kdy bojoval o život.

Zástava srdce kvůli masivní plicní embolii



„Pacient utrpěl zástavu srdce kvůli masivní plicní embolii. Došlo k ucpání plicního řečiště krevní sraženinou,“ popisoval Vojtěch Mezera, primář Geriatrického centra Pardubické nemocnice, které se společně s kardiologickým a interním oddělením postaralo o záchranu života Ilji Driženka.



„Použili jsme dvě novinky. Vůbec poprvé jsme v Pardubickém kraji aktivovali nový program. Díky němu nám zdravotnická záchranná služba dopředu vytipovává vhodné pacienty, u nichž můžeme při resuscitaci využít unikátní přístroj ECMO. Ten pomáhá pacientům, jejichž plíce nezvládají okysličovat krev samostatně,“ řekla lékařka kardiologického oddělení Pardubické nemocnice Alena Staňková.



„Zároveň jsme uplatnili i novou metodu léčby rizikovějších plicních embolií, která je součástí klinické studie PRAGUE-26,“ sdělila Alena Staňková a dodala, že oproti standardní léčbě se lék aplikuje přímo do míst, kde sedí krevní sraženina.



Musel se znovu naučit chodit



„V Pardubické nemocnici jsem dostal velmi kvalitní péči, kterou jsem potřeboval. Byl jsem tři dny v umělém spánku. Jsem rád, že zdejší zdravotníci uplatnili nejmodernější způsoby léčby. Myslím si, že výsledek je vidět na první pohled,“ vyjádřil se Ilja Driženko.



„Musel jsem se znovu naučit chodit. Teď se snažím hlavně hodně cvičit a rehabilitovat,“ přiblížil svůj současný stav pacient. „Děkuji personálu Pardubické nemocnice za to, že mě znovu postavil na nohy. Jsem moc vděčný za to, že jsem ještě dostal šanci na několik dalších let života,“ podotkl Ilja Driženko.



„V Pardubické nemocnici jsem byl spokojen“



„V Pardubické nemocnici jsem byl absolutně spokojen. Ať už co se týče personálu, tedy lékařů, obsluhy zdravotnických přístrojů, sanitářů a hlavně sester. Těch bylo za celý pobyt v Pardubické nemocnici několik desítek,“ dodal pacient, který si pochvaloval i nemocniční stravu.



„Vždycky jsem se těšil hlavně na oběd. I když jsem diabetik a musím být na dietě, pokaždé jsem si pochutnal,“ prozradil bývalý výpravčí, který doufá, že se brzy vrátí i ke svým tradičním zálibám. „Rád jsem chodil na procházky a výlety. Snažil jsem se žít aktivně a navštěvoval i akce, které pořádaly kluby důchodců či turistů. Potěšilo mě, kdyby to opět za nějaký čas bylo možné,“ přál si Ilja Driženko.



Plicní embolie jako závažné kardiovaskulární onemocnění   



Plicní embolie patří k častým a závažným kardiovaskulárním onemocněním. „Z hlediska příčin smrti se řadí mezi kardiovaskulárními chorobami na třetí místo hned po infarktu a mozkové mrtvici,“ konstatoval Petr Vojtíšek, přednosta Interní kliniky Pardubické nemocnice, jejíž součástí je i kardiologické oddělení.



„Na našem oddělení máme 280 hospitalizovaných pacientů s plicní embolií za rok,“ uvedl primář kardiologického oddělení Pardubické nemocnice Jan Matějka.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.