Nemocnice Pardubického kraje spustila vlastní podcast. V oranžovém křesle, jak se pořad jmenuje, se jako první rozpovídal primář kožního oddělení Pardubické nemocnice David Stuchlík. Tématem rozhovoru byla ochrana pokožky v létě. S probíhajícím ročním obdobím pak budou spojeny i další připravované díly. Podcast je momentálně dostupný v aplikaci Spotify a v nejbližší době se plánuje jeho rozšíření i na další platformy jako například Apple Podcasts.
V průběhu letních prázdnin se posluchači můžou těšit na témata spojená s prevencí úrazů a zdravotních problémů typicky spojených s létem a dovolenými. Připraveny jsou pro ně rady a tipy, jak si užít léto bezpečně a ve zdraví. Lékaři a zdravotníci zodpoví otázky zaměřené mimo jiné na ochranu dětí před úrazy, správné vybavení lékárničky na cesty, první pomoc a nezbytné zdravotní minimum, které se může na letních cestách hodit.
Nový díl bude možné si poslechnout každý prázdninový čtvrtek v podcastových aplikacích jako Spotify nebo Apple Podcasts.
První díl má název „Nachytejte vitamín D, ne vrásky“ a primář kožního oddělení Pardubické nemocnice David Stuchlík v něm radí, jak v létě pečovat o svou kůži a jak ji chránit před sluncem či opruzeninami. Připomene taky důležitost prevence kožních nádorů.
V druhém díle se mohou posluchači těšit na doporučení primáře pardubické ortopedie Petra Hozy, kterého se zeptáme na to, jak v létě účinně předejít dětským úrazům nebo jak s rozumem sportovat.
Nový pardubický urgentní příjem byl zejména v průběhu prázdninových svátků v obležení. Jen během pátku 5. července se tam vydalo téměř 240 pacientů. Kdy a s jakými potížemi tedy na urgentní příjem vyrazit a proč je někdy lepší volat raději záchranku než přijít po svých? Dozvíte se v připravovaných dílech.
Natáčení podcastu probíhá v novém pavilonu urgentního příjmu a chirurgických oborů. V prostoru atria je v improvizovaném studiu připraveno nejen křeslo moderátorské, ale především to pro hosty – oranžové.
Podcast připravuje realizační tým z oddělení komunikace a marketingu.
Nemocniční podcast totiž není nemocničním historicky prvním audio počinem. Tento primát drží Chrudimská nemocnice, kde na podzim roku 2007 zahájilo svou činnost první nemocniční rádio v Česku – Rádio Pohoda. Vysílací studio bylo umístěno přímo v areálu a jeho provoz zajištovali mladí dobrovolníci.
Unikátní projekt vznikl díky spolupráci měst Chrudim a nizozemského Ede, kde nemocniční rádio fungovalo rovněž. Město Ede poskytlo chrudimskému Rádiu Pohoda rozhlasovou techniku. Ve svém vysílání přinášelo aktuální informace, různé zajímavosti, pozvánky a reportáže z kulturního dění v regionu. Zároveň plnilo hudební přání a pořádalo atraktivní soutěže pro posluchače. Mělo i několik vlastních programu – například Večer s interpretem nebo oblíbené Live koncerty.
Velmi populární byly rovněž písně na přání. O hudbu podle svého výběru si mohli napsat sami posluchači. Většinou šlo přímo o pacienty Chrudimské nemocnice, jejich rodinné příslušníky a přátelé. Svým blízkým tak mohli udělat radost. Zároveň tímto způsobem často vyjadřovali svůj dík nemocničnímu personálu.
Rádio Pohoda v Chrudimské nemocnici ukončilo svoje působení v září roku 2013.