Při záchraně života hraje každá vteřina velkou roli. Pardubický kraj proto dlouhodobě podporuje pořízení automatizovaných externích defibrilátorů (AED) i školení dobrovolných hasičů zaměřené na první pomoc. Krajští radní v březnu odsouhlasili financování dalšího kola této iniciativy.
Podle náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaely Matouškové je důležité se nespoléhat pouze na záchranáře, prostředky první pomoci by měly být dostupné i přímo v obcích. „V praxi se ukazuje, že například u infarktů, mrtvic či dopravních nehod rozhodují doslova vteřiny, které mohou lidi dělit od života, smrti či trvalých následků. Proto jsem opravdu moc ráda za to, že i obce v našem regionu cítí zodpovědnost a chtějí se podílet na rozšíření sítě AED. Na radě jsme v březnu schválili poskytnutí dotací na pořízení 26 externích defibrilátorů. Ty se zpravidla umisťují u úřadů, knihoven a dalších center obcí, kde jsou nepřetržitě dostupné. Dají se snadno obsluhovat, zvládne to v případě nouze i laik, ideálně podle pokynů dispečera IZS,“ uvedla náměstkyně Matoušková a vysvětluje i důvody, proč kraj přispívá na školení první pomoci: „V rámci druhého kola programu First responder pomůžeme proškolit 415 dobrovolných hasičů z 33 obcí. Takzvaní ‚dobráci‘ jsou v kraji prakticky v každé vesnici, jsou velice aktivní a jejich systematickým vzděláváním výrazně pomáháme se zajištěním pomoci občanům v nouzi.“
Pardubický kraj již podpořil pořízení 75 defibrilátorů v našem regionu. „Jejich umístění můžete snadno najít díky aplikaci Záchranka. Tuto podporu ze strany Pardubického kraje považuji za velice rozumnou investici a těší mě zájem obcí. Do budoucna hodláme v naší snaze pokračovat. Celkem jsme na nákup a instalaci AED již dali téměř tři miliony korun, další milion jsme vynaložili na školení členů jednotek požární ochrany,“ dodává hejtman Martin Netolický.
Více informací o spolupráci Pardubického kraje s aplikací Záchranka najdete v tiskové zprávě.