V Janově za 30 milionů opravují mateřinku a chystají se na 150leté výročí tamní školy

Zbourat stávající školku a postavit novou, nebo se budovu pokusit zachránit? To byla otázka, s níž se museli vypořádat v Janově u Litomyšle. Vedení tisícové obce se nakonec rozhodlo původní stavbu, kam děti chodí už půl století, zachránit. Nyní se ve třídách pohybují dělníci a Pardubický kraj chce s nákladnou rekonstrukcí pomoci.



Nejenom kvůli tomu do Janova zamířil před Velikonocemi hejtman Martin Netolický. V rámci pracovních cest po regionu se starostou Lubošem Jiskrou řešil také další realizované a připravované projekty. „Janov, a to je zásluha současného i minulého vedení, dlouhodobě patří k obcím, které velice dobře využívají dotační tituly a odpovědně hospodaří. Díky tomu si teď mohou dovolit rekonstruovat školku za více než 30 milionů korun, a to v případně jedné etapy kompletně ze svého rozpočtu. Naše možnosti jsou omezené, ale Pardubický kraj se pokusí pomoci s další fází rekonstrukce budovy částkou 600 tisíc korun. Na stavbě jsme se byli podívat a vzniká tam skutečně hezké prostředí nejenom pro děti, ale i pro personál školky. Dojde ke kompletnímu předělání vnitřních prostor a výraznému zlepšení dispozic,“ sdělil hejtman Martin Netolický.



V Janově se do rekonstrukce školky pustili po debatě, zda má smysl budovu vůbec opravovat a zda by nebylo lepší rovnou postavit novostavbu. „Jsem rád, že jsme se nakonec vydali touto cestou. Pokud bychom postavili nový barák, tak budeme mít v obci velkou starou nevyužívanou budovu, která bude dál chátrat. Takže jsme si vybrali těžší, ale já věřím, že správnou cestu. Děti jsou zatím v náhradních prostorech a rádi bychom vše do roku 2025 měli hotové. Zatím máme přislíbenou spoluúčast z Místní akční skupiny Litomyšlsko a Operačního programu Životní prostředí, jedná se o necelých 40 % celkových nákladů. Příspěvek Pardubického kraje nám pomůže, a pokud vše vyjde, budeme za něj moc rádi. Práce děláme na etapy, podobně jako při opravě naší školy, kterou jsme rekonstruovali průběžně sedm let. Podařilo se nám udělat i nové zázemí pro fotbalisty nebo například zateplit obecní úřad. Snažíme se investovat do zlepšení infrastruktury pro občany a hlavně do dětí,“ uvedl janovský starosta Luboš Jiskra s tím, že v obci letos v létě oslaví jedno kulaté jubileum. V roce 2024 totiž uplyne již 150 let od otevření tamní školy.



Kromě větších záměrů spolu Pardubický kraj a Janov dlouhodobě spolupracují v tradičních dotačních programech – kraj letos například přispěl na pořízení automatického externího defibrilátoru či nového hasičského čerpadla. „Na důležité projekty přispíváme i skrze náš Program obnovy venkova. Dlouhodobě a koncepčně se obcím snažíme pomáhat například s úsporami energií, vodovodním hospodářstvím, rekonstrukcí infrastruktury, obnovou vybavení hasičům a nově například s finalizací Digitálních technických map. To jsou výzvy, na které by obce neměly zůstat samy a je dobře, že si v Janově jsou těchto možností vědomi a využívají je,“ dodává hejtman Netolický.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.