V celostátním kole ENERSOL 2024 budou kraj reprezentovat čtyři týmy

Žáci šesti krajských středních škol na konci února v sále Jana Kašpara představili své projekty, které usilují o efektivnější využití energií, snížení znečištění životního prostředí, lepší hospodaření s vodou nebo nakládání s odpady. Čtyři týmy úspěšné ve 21. ročníku krajské přehlídky žákovských prací ENERSOL budou náš kraj reprezentovat v březnovém celostátním kole.



Soutěžící před odbornou komisí představovali a obhajovali své práce na téma udržitelnost a inovace. „Projekt ENERSOL má za sebou jednadvacetiletou historii. Zpočátku byl zaměřen na problematiku alternativních zdrojů energie, zejména na využití energie slunečního záření. Odtud pramení i název „ENERSOL“. Postupem času se významně rozšířil o oblast environmentálních témat, které začaly rezonovat zejména v Evropské unii. Aktuálně se také zabývá ochranou ovzduší, hospodařením s vodou a nakládání s odpady. Projekt je určen pro žáky všech typů středních škol, jejichž úkolem je zpracovat zvolené téma a veřejně jej prezentovat před odbornou porotou a ostatními účastníky krajské, celostátní, případně i mezinárodní konference. Cílem je podpořit žáky k samostatné tvořivé činnosti, týmové spolupráci a uvědomění si důsledků ekonomického růstu na budoucnost naší planety. Kromě motivace žáků k vytváření vlastních projektů spočívá význam ENERSOLU také v rozvíjení komunikačních schopností při prezentování a obhajobě svých prací před odbornou porotou a veřejností,“ řekl ředitel Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice a ředitel ENERSOL pro Pardubický kraj Martin Valenta.



V Pardubicích se krajského kola soutěžní přehlídky zúčastnili žáci z Vysokého Mýta, Pardubic, Chvaletic a Chrudimi. „Vnímám jako velmi důležité vyvolávat v mladých lidech zájem a touhu o témata jako je například způsob nakládání s odpadem, která nejsou všední a běžná. Právě tématy budoucnosti, která mají a budou mít dopad hlavně na dnešní mladé lidi, se ENERSOL zabývá. Odvahu zapojit se do soutěže a přemýšlet nad věcmi, které se nás dotýkají, se rozhodli žáci ze šesti krajských škol. Jejich účast jim minimálně přinese inspiraci do dalších let. Dnešek by však nebyl možný bez učitelů a dalších lidí, kteří žákům pomáhali. Poděkování patří také partnerům projektu. Vítězům, kteří se 21. a 22. března 2024 zúčastní celostátní konference na Univerzitě Pardubice, držím pěsti,“ dodal krajský radní pro školství Josef Kozel.



ENERSOL a praxe:



1. Obchody bez obalu; Eliška Kubrychtová (Sportovní gymnázium Pardubice)



2. Zelená střecha; Jan Šprachta a Jaroslav Hyrš (SOU Plynárenské Pardubice)



3. Moderní přístup k nakládání s odpady; Jan Odvárka, Pavel Kašpar (SPŠE a VOŠ Pardubice)



4. MVE Sezemice; Tomáš Farský, Filip Ehrenberger (SOU Plynárenské Pardubice)



5. PRAUHEL-uhlík zpět do země; Kryštof Markalous, Luboš Čepelák, Jakub Servus, Tomáš Klacek (SOUZ Chvaletice)



6. Umělé zasněžování; Veronika Tůmová (SŠS Vysoké Mýto)



ENERSOL a popularizace:



1. Nakládání s odpady (desková hra); Adéla Denemarková, Eliška Klímová (SZŠ a VOŠ Chrudim)



ENERSOL a inovace:



1. Vliv záporných iontů na člověka; Jan Indra (SŠS Vysoké mýto)



2. Plazmatron; Tomáš Tančynec, Matěj Dobrovolský (SOU Plynárenské Pardubice)



3. Využití Krystalohydrátů methanu; Eliška Melounová (Sportovní gymnázium Pardubice)



4. Vodík v letectví; Tadeáš Muk (Sportovní gymnázium Pardubice)



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.