Utajený porod: Diskrétní a bezpečná volba pro matku i dítě

Příchod nového života na svět je událostí plnou emocí a s ní se pojí i řada důležitých rozhodnutí. Pro některé ženy to ale může být náročnější, ať už z důvodu nečekaného těhotenství, tíživé životní situace nebo jiných osobních okolností. V takových případech je důležité, aby věděly, že existují možnosti, jak dát svému dítěti šanci na šťastný život bez ohledu na jejich vlastní situaci. Jednou z nich je utajený porod, na který jsou připravené všechny porodnice v Česku.

Zajištění naprosté anonymity



Utajený porod je specifická forma porodu, která umožňuje matce zachovat si anonymitu, a dítěti přitom poskytnout adekvátní bezpečí při porodu a do života důležité zdravotní informace. Mnoho žen o této možnosti přitom neví, ačkoli česká legislativa na tuto situaci pamatuje.
„Nastávající maminka v nesnázích musí projevit o utajený porod zájem a může to udělat v jakékoli porodnici,“ vysvětluje primářka dětského oddělení Svitavské nemocnice Ludmila Pospíšilová. Žena před očima dvou svědků podepíše žádost, která je uchovaná ve zdravotní dokumentaci, kde ale není zapsaná totožnost matky (jméno, příjmení, rodné číslo) ani datum porodu. „Svědky většinou bývají lékař, nejlépe gynekolog, a sestra,“ dodává primářka.



Rozpečetění zdravotní dokumentace může nařídit jen soud



Po odchodu ženy z porodnice zdravotníci všechny dokumenty o rodičce, průběhu porodu i dítěti zapečetí, přístup k zdravotní dokumentaci musí povolit soud. „Dítě je po porodu předáno na novorozenecké oddělení, lékaři zkontaktují pracovníky OSPOD a ti zajistí náhradní rodinou péči,“ popisuje pravidla utajeného porodu primářka Ludmila Pospíšilová. Pokud matka během dvou měsíců neprojeví o dítě zájem, začíná příslušný orgán hledat pro dítě náhradní rodinu.



Utajený porod je diskrétní řešení pro nesnadné životní situace a je bezpečný pro matku i dítě



O novorozence je postaráno od prvního nadechnutí: „Miminko je okamžitě v péči pediatra a neonatologa, projde novorozeneckým screeningem, má zajištěnou výživu, starají se o něj zdravotníci, kteří v případě potřeby zareagují tak, aby nebylo ohrožené zdraví a život dítěte,“ zdůraznila Pospíšilová. Utajený porod také chrání dítě před zanedbáváním a týráním, ke kterému by mohlo dojít v nepříznivém rodinném prostředí.
Utajený porod je bezpečný i pro rodičku. „Když matka rodí jinde než v nemocnici, hrozí poporodní komplikace jako například krvácení nebo infekce,“ vysvětluje primářka. Matka má navíc možnost se s dítětem po porodu v klidu rozloučit a v případě potřeby jí zdravotníci nabídnou také psychologickou podporu a pomoc s řešením jejich životní situace.



Babybox tak není jediné řešení



Ve Svitavské nemocnici otevřeli babybox před 10 lety. Poprvé se jeho alarm rozezvonil až letos 27. května ve tři hodiny v noci. Zdravotníci v něm našli novorozenou holčičku zabalenou do červené deky s vánočním motivem. „Děťátko bylo donošené a v pořádku,“ vzpomíná Ludmila Pospíšilová a dodává, že přesto je odložení dítěte do babyboxu v mnoha ohledech rizikové. „Dítě může být podchlazené, dehyratované, nemocné, zanedbané, nehledě na to, že neznáme okolnosti porodu ani případnou genetickou zátěž. Chybí tak důležité informace.“ Primářka ale zdůraznila, že zdravotníci se okamžitě o odložené dítě postarají.



Zazvoní alarm a personál novorozeneckého oddělení hned vyráží k babyboxu



„Když matka odloží dítě do babyboxu, do 15 sekund se schránka automaticky uzavře a na novorozeneckém oddělení se rozezní alarm,“ popisuje primářka Pospíšilová, jak to v praxi funguje. Personál volá lékaři, který má službu, a všichni se scházejí u babyboxu. „Už tam dítě vyšetří, zkontrolují jeho zdravotní stav a životní funkce a odnášejí ho na oddělení.“  Následuje další podrobné vyšetření, případně odběry krve a zdravotníci všechno zaznamenají do dokumentace, podají informaci zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi a co nejdřív informují spádový OSPOD. „Dítě ale zůstává minimálně 72 hodin na oddělení,“ doplňuje primářka s tím, že pokud je zdravotní stav dobrý, není důvod, aby dál v nemocnici zůstávalo. „V našem jediném případě, protože holčička, která dostala jméno Klaudie, byla v pořádku, přišla ještě do nemocnice matka-pěstounka a dítě se už 4. den po odložení dostalo do náhradní rodiny,“ vzpomíná primářka dětského oddělení.



 



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.