V pátek dopoledne byl v objektu K-S 22 Horymír na tvrzi Bouda v lesích nedaleko Těchonína odhalen model dělostřelecké výsuvné otočné věže, tedy zbraně, která byla v rámci československého opevnění považována za nejdůležitější součást dělostřelecké tvrze. Nejen v případě Boudy však tato zbraň nebyla nikdy instalována. Z iniciativy a za financování Pardubického kraje, který je vlastníkem tvrze Bouda, tak vznikl pod rukama Ondřeje Schejbala věrohodný model v poměru 1:10 o váze 1,2 tuny.
„O myšlence vytvořit věrohodný model dělostřelecké otočné věže, která měla být hlavní zbraní tvrze Bouda, jsme hovořili již před čtyřmi lety s Martinem Ráboněm a modelářem Ondřejem Schejbalem. Tehdy to vypadalo jako sen, k jehož realizaci bylo tehdy ještě hodně daleko, jelikož neexistovalo příliš mnoho dochovaných plánů, podle kterých by bylo možné model postavit. Nakonec se však díky nezměrnému úsilí všech zapojených historiků a nadšenců podařilo zajistit potřebné výkresy a pod rukama Ondřeje Schejbala vznikl věrohodný a plně funkční model v poměru 1:10, který váží 1,2 tuny. Jsem přesvědčený, že se stane dalším lákadlem pro návštěvníky tvrze, kterým ukáže, jak měla tato zbraň fungovat,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Začátky příprav nebyly podle autora modelu Ondřeje Schejbala vůbec jednoduché. „Při zahájení prací jsem vycházel z jediného sestavného výkresu z roku 1937, několika stran strojopisu a výkresů na pancéřové prvky. Ty měly jen orientační kóty a vyznačená těžiště, protože měly sloužit jako podklady pro zamýšlenou přepravu na dělostřelecké tvrze. Později k tomu ještě přibyla německá kopie zadávacích a přejímacích podmínek, což je vlastně takový manuál, který popisuje jednotlivé funkce a obsluhy zařízení věže,“ řekl Schejbal. Důležitým pro další postup byl přelom roku 2020 a 2021, kde se podařilo získat velké množství archivních podkladů ze Slovenska. „Díky tomu jsem měl najednou k dispozici cca 650 originálních výkresů k věži. Ukázalo se však, že vývoj věže pokračoval i po Mnichovu a některé původní komponenty neodpovídaly původní verzi. Proto se nám také práce na finální podobě modelu protáhly,“ vysvětlil Schejbal.
Výsledný model byl dokončen na jaře letošního roku a v průběhu května přemístěn z Vysokého Mýta do objektu K-S 22 Horymír. Téměř 1,2 tuny vážící model v měřítku 1:10 doplňuje pět figur vojáků vysokých 17 cm, což dodá návštěvníkům představu o stísněných podmínkách ve vybaveném objektu. Pro potřeby výroby vznikly téměř čtyři tisíce výkresů. Pohony zajišťují elektromotory prostřednictvím ozubených soukolí a převodů. Řídící elektroniky jsou ovládány vysílačkou, i když její ovládací panel je pevně připojen k modelu.