Tichá linka pomáhá sluchově postiženým i na krajském úřadě

Na Krajském úřadě Pardubického kraje již několik let funguje Tichá linka, která umožňuje online tlumočení do znakového jazyka či přepis mluvené řeči osobám se sluchovým postižením.



Nově je možné využít i jednodušší přístup k online tlumočnické službě, a to prostřednictvím načtení QR kódu. „Věříme, že sluchově postiženým tato novinka umožní důstojnější vyřizování svých záležitostí na úřadě,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.



Informační letáky a samolepky s QR kódem



V prostorách krajského úřadu jsou nyní k dispozici informační letáky a samolepky s QR kódem, po jehož načtení se zájemce může připojit přímo do aplikace Tichá linka. Tam vybere preferovanou službu, díky níž se pracovníci krajského úřadu a lidé se sluchovým postižením snadno dorozumí.



„Může jít buď o online tlumočení znakového jazyka, nebo o přepis mluvené řeči do textu,“ upřesnila Edita Moučková z koncepčního oddělení odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje a dodala, že služba je k dispozici nonstop a zdarma.



Snazší komunikace s osobami se sluchovým postižením



„Pokud komunikuje ve znakovém jazyce, vybere si online tlumočení a spojí se s tlumočníkem. Jestliže hovoří v českém jazyce, zvolí službu přepisu a spojí se s přepisovatelem,“ vysvětlila Tereza Pospíšilová, vedoucí konzultantka pardubické pobočky Tichého světa, který provozuje Tichou linku.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.