Tichá hrdinství v Institutu Paměti národa Pardubice přilákala v loňském roce 2 500 žáků

Podpora Paměti národa Východní Čechy ze strany Pardubického kraje pro rok 2024 byla hlavním tématem jednání hejtmana Martina Netolického s ředitelem Paměti národa Východní Čechy a Institutu Paměti národa Pardubice Michalem Burešem. Ten hejtmana seznámil mimo jiné s aktivitami loňského roku.



„Institut Paměti národa v Pardubicích byl v roce velmi aktivní a pevně věřím, že i s krajskou podporou bude v podobném rozsahu pokračovat i v letošním roce. Jedná se mimo jiné o studijní programy pro školy, kdy v loňském roce prošlo institutem 2 500 žáků a studentů. V listopadu se navíc podařilo rozšířit expozici Tichá hrdinství o druhé téma, kdy jsou nově kromě dřívějších příběhů z druhé světové války prezentované také příběhy z 50. let 20. století. Velmi úspěšné jsou také pravidelné pondělní besedy se zajímavými hosty, mezi kterými byl například novinář Václav Moravec, režisér Václav Marhoul nebo moderátorka Jolana Voldánová," uvedl hejtman Martin Netolický.



Kraj dlouhodobě podporuje projekt Paměť národa, tedy nahrávání a následné zpracování a zveřejnění příběhů pamětníků z regionu. „Ročně Paměť národa Východní Čechy zdokumentuje přibližně 130 lidských osudů. Snažíme se v rámci našich finančních možností podporovat vznik těchto svědectví, protože nás bohužel řada pamětníků postupně opouští. V loňském roce nás takto opustili váleční veteráni Božena Ivanová a Vasil Timkovič, které jsme v minulosti ocenili Cenou Za zásluhy o Pardubický kraj,“ řekl hejtman Martin Netolický.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.