Teorie a praxe studentů musí jít ruku v ruce

Radní Pardubického kraje Pavel Šotola a Josef Kozel svolali první setkání zástupců krajských příspěvkových organizací v sociální oblasti a zástupců středních škol a univerzity, kde se vyučuje sociální a zdravotní péče. Chtěli, aby se seznámili s novinkami v oboru a možnostmi vzájemné spolupráce.



„Rozhodli jsme se školám představit, jak se za poslední roky významně změnila péče o osoby se zdravotním postižením v pobytových sociálních službách. Už na 75 procent našich klientů s mentálním a kombinovaným postižením žije v běžných domácnostech, tzv. komunitním bydlení, stejně jako osoby se závažným duševním onemocněním. Opuštění ústavů je však jen prvním krokem. V krajských zařízeních prosazujeme hlavně zcela nový přístup ke klientům, než byl v tradičních ústavech. Je založený hlavně na naplňování individuálních potřeb těchto lidí,“ uvedl Pavel Šotola, radní pro sociální péči a neziskový sektor.



„Podobně jsme na tom i s transformací dětských domovů. Snažíme se mít děti ve stabilních rodinných skupinách bez nálepky „dítě z děcáku“ tak, aby mohly žít život podobný rodinnému. Také tady jsme už za polovinou naplánované cesty,“ upozornil Josef Kozel, radní pro školství.



Různé typy zařízení pro péči o dospělé, děti i seniory a jejich nedávnou proměnu představili sami ředitelé. Ukázali také příklady, jak změna způsobu péče proměnila některým klientům život, nastartovala je a dala jim nový náboj. Také trpělivá práce s celou rodinou u duševně nemocných nebo u dětí v dětských domovech napomohla minimálně urovnání rodinných traumat nebo dokonce i k návratu do rodinného zázemí.



Studenti chodí do pobytových zařízení na praxe, práci tu hledají spíš zkušenější lidé



Sehnat kvalifikované a odpovědné pracovníky do pobytových sociálních a zdravotních služeb je stále problém. Studenti středních škol tu často vykonávají praxi nebo dobrovolnictví, ale po střední škole většinou chtějí ještě pokračovat ve studiu.



Studenti i učitelé nám velmi pomohli za covidu, kdy jsme měli personální krizi, za to děkujeme, ale občas nám někdo také přijde jen s žádostí o razítko za praxi. Takoví ať k nám raději ani nechodí, zaznělo na setkání ze strany poskytovatelů pobytových služeb.



Zájemci o praxi by si měli nejprve zjistit, jak zařízení funguje a co vyžaduje, než se přihlásí na praxi. Například Domov pro seniory v Přelouči nabízí studentům i kantorům také kurzy akreditované Ministerstvem práce a sociálních věcí. Na péči o seniory ale musí většina teenagerů ještě dozrát. Ukázalo se, že velký zájem je o pomaturitní nebo večerní studium zdravotních oborů, kam se hlásí i řada lidí ze sociální praxe.



Vzájemné cesty jsou otevřené



„Myslím, že toto první setkání mělo velký smysl, aby se nastartovala spolupráce. Víme, že někteří pracovníci sociálních služeb chodí do středních škol učit praktické předměty, a že studenti nejsou zatíženi způsoby práce minulých generací v sociálních službách. Teď se snažíme otevřít další cesty k vzájemné spolupráci, výměně zkušeností, školení, praxí či případně zaměstnávání absolventů,“ dodal Pavel Šotola.



Fotbal FK Přelouč zápas fotoreport výsledky Přelouč

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.