TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky bilancovaly uplynulou sezonu a ocenily nejlepší žáky v kreativních soutěžích

Desátý ročník TECHNOhrátek a pátý ZDRAVOhrátek, dvou projektů Pardubického kraje na podporu studia technických a odborných profesí, uzavřely své kalendáře už v prosinci loňského roku. Definitivní tečku za jejich průběhem však udělalo až 1. března vyhlášení výsledků dlouhodobých soutěží pro žáky zapojených základních a středních odborných škol. Ti nejlepší obdrželi ocenění v Sálu Jana Kašpara v budově krajského úřadu za asistence rodičů, ředitelů, učitelů, zástupců regionálních firem, profesních organizací a představitelů Pardubického kraje.



Nejlepší a nejnápaditější filmaře ovládající „chytré telefony“ mezi studenty středních odborných škol zařazených do TECHNOhrátek v roce 2022 má ISŠ Moravská Třebová. V kategorii žáků základních škol připadl stejný primát dvojici ze ZŠ Dašice. V soutěži ZDRAVOhrátek zase prokázali největší grafický talent zástupci SŠZS Chrudim a SZŠ Svitavy.



Projekty, které pomáhají



Dvouhodinový program za účasti osmi desítek hostů se tradičně nesl v méně formální atmosféře. Nabídl nejen často úsměvné vzpomínky na příběhy a situace v uplynulém ročníku obou projektů, ale také dostatečný prostor na zhodnocení jejich významu či zamyšlení nad další budoucností. Především však byl připomínkou talentu i mimořádných kreativních schopností žáků, které prokázali svými úspěšnými pracemi. Příjemnou náladu umocnila svým vydařeným hudebním vystoupením studentská poprocková skupina Hali Beli ze ZUŠ Pardubice-Polabiny.



„TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky jsou projekty, které Pardubickému kraji závidí celá Česká republika. Pro regionální školství mají velký význam. A co je důležité, ani s přibývajícími ročníky nestárnou a zájem škol je tak vysoký, že ho často nestačíme uspokojovat. Všem ředitelům, pedagogům, zástupcům spolupracujících firem i dalších organizací chci proto velice poděkovat za to, že pomáhají tyto projekty připravovat a dále rozvíjet,“ řekl ve svém vystoupení Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství.



„Myslím, že ZDRAVOhrátky jsou to skvělá akce pro ´deváťáky´, pro které studenti, učitelé nebo záchranáři v roli mentorů organizují ve zdravotnických školách bezchybně připravené akce. Dává nám to ideální příležitost včas oslovit a motivovat žáky k zájmu o zdravotnické profese. Chtěla bych však ocenit také všechny, kteří udělali ještě něco navíc – nad rámec svých povinností se zapojili do soutěží a přispěli do ní úžasnými výtvory,“ uvedla Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje a radní pro zdravotnictví.



„Vítám, že projekt TECHNOhrátky zahrnuje také návštěvy zemědělských škol v regionu a přispívá tak k popularizaci a zvýšení zájmu o obory, na kterých závisí zemědělská výroba a potravinářství. Jako starostu Hlinska mě zvláště potěšila loňská úspěšná premiéra projektu v obnovujícím se středním učilišti v našem městě. Na tuto akci mám velice pozitivní reakce a věřím, že i v budoucnu přispěje k jeho dalšímu rozvoji,“ ocenil Miroslav Krčil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, venkov a zemědělství.



Ve znamení filmování a grafiky



V TECHNOhrátkách znělo téma soutěže pro studenty středních odborných škol „Představ svou školu“. Cílem byl vznik originálního a vtipného prezentačního materiálu, který tematicky i formou zpracování nabídne netradiční pohled na konkrétní školu. Jednotlivci, případně maximálně dvoučlenné týmy vyráběly zhruba tříminutovou videoreportáž prostřednictvím „chytrého“ telefonu – případně i kamerou – a opatřily ji také vlastním mluveným nebo textovým komentářem a hudbou.



Téma soutěže žáků základních škol, účastnících se akcí projektu, bylo podobné – natočit krátkou videoreportáž „Naše škola na TECHNOhrátkách“. Tento snímek s využitím „chytrých telefonů“ měl zajímavým způsobem zachytit už cestu na akci, její atmosféru, úsilí školáků při plnění stanovených manuálních úkolů, jejich bezprostřední dojmy, reakce či postřehy.



V soutěži ZDRAVOhrátek bylo úkolem jednotlivci nebo dvoučlenných týmů ze všech čtyř zdravotnických škol v regionu vytvořit návrh velkoplošného grafického vizuálu v podobě plakátu, letáku, billboardu nebo banneru na téma „Nebezpečí kolem nás“, který upozorňoval na závažnou zdravotní problematiku. Jednalo se například o správné návyky v péči o zdraví a zdravý životní styl, ochranu před šířením AIDS, covidu a dalších infekčních nemocí, užíváním drog nebo informování o zásadách bezpečného sexu.



Galerie vítězů



O pořadí rozhodovalo ve dvou kategoriích hodnocení odborné, pětadvacetičlenné poroty, a také hlasování veřejnosti na facebookových profilech obou projektů.



TECHNOhrátky – „Představ svou školu“ (porota i Facebook): 1. Zuzana Mertová, Adam Vašek (ISŠ Moravská Třebová), 2. Anna Moravcová, Radim Beneš (SŠ gastronomická a technická Žamberk), Martin Kukla, Samuel Brodský (SOU zemědělské Chvaletice), 3. Michal Pavelka (SOU opravárenské Králíky), Filip Javůrek, Lukáš Sýkora (SOU Svitavy), Daniel Gregor, Adrian Douda (Gymnázium Karla Václava Raise a SOU Hlinsko).



„Naše škola na TECHNOhrátkách“ (pouze porota): 1. Viktorie Sehnoutková, Rozálie Fenclová (ZŠ Dašice), 2. Jakub Vaněrek, David Slavík (ZŠ a MŠ Městečko Trnávka), 3. Martin Hlávka (ZŠ Jindřicha Pravečka Výprachtice).



ZDRAVOhrátky – „Nebezpečí kolem nás“ (porota): 1. Eliška Marie Keřlíková (SŠZS Chrudim), 2. Daniela Milichovská (SZŠ Pardubice), 3. Adéla Celundová, Kateřina Kubíková (SZŠ Pardubice), Monika Veselá (VOŠ a SŠSZ Ústí nad Orlicí). Facebook: 1. Eliška Hýžďalová, Karolína Kolářová (SZŠ Svitavy).



 



Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.



 



Kontakt pro bližší informace:
Vladimír Zemánek
manažer projektu TECHNOhrátky  



777 771 080
zemanek@klickevzdelani.cz



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.