Pardubický kraj pokračuje ve zlepšování infrastruktury Pardubické nemocnice. Již v březnu by měla být zahájena stavba nadzemního koridoru spojující pavilony 19 a 27 s budovou centrálního urgentního příjmu. Propojení zásadně usnadní přepravu pacientů i pohyb zdravotnického personálu mezi budovami nemocničního areálu.
„Již při dokončení pavilonu centrálního urgentního příjmu jsme avizovali, že investice do areálu Pardubické nemocnice nekončí. Jednou z návazných staveb na urgentní příjem je nadzemní koridor, který suchou nohou spojí moderní objekt s pavilony 19 a 27. Společně s nemocnicí a projektanty jsme se snažili hledat optimální provozní a technické řešení. Výsledná částka po výběrovém řízení činí 31 milionů korun bez DPH. Pokud vše půjde podle našich představ, tak by stavba měla začít koncem března 2025 a dokončena bude o rok později, tedy v březnu 2026,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Projekt je součástí širšího plánu na modernizaci zdravotní infrastruktury, který zahrnuje nejen nové stavby, ale i vylepšení již existujících prostor. Klade se zde důraz na efektivitu a rychlost zdravotní péče, což povede k rychlejšímu a bezpečnějšímu přístupu k pacientům v kritických okamžicích. „Původně měl být spojovací tunel bez vytápění, ale na základě jednání s nemocnicí, jakožto budoucím uživatelem, jsme se nakonec rozhodli pro variantu s vytápěním. V zimě bude koridor temperován na teplotu 15 °C pomocí elektrických přímotopů umístěných v prostoru podhledu. Jednoznačně se tak zvýší komfort personálu i samotných pacientů, kteří budou převáženi mezi jednotlivými budovami. Stavební práce budou prováděny za provozu nemocnice s nutnými omezeními ze strany uživatele," vysvětluje Dušan Salfický, 1. náměstek hejtmana zodpovědný za investice.
Budoucí výhody pro pacienty i personál
Nadzemní koridor v Pardubické nemocnici přispěje k výraznému zlepšení organizace a bezpečnosti nemocničního provozu. „Nové propojení pavilonů umožní rychlý, komfortní a bezpečný přesun pacientů mezi odděleními přes venkovní areál nemocnice, což považuji za zásadní, hlavně při poskytování urgentní péče. Navíc usnadní práci lékařům tím, že zkrátí čas potřebný pro převoz pacientů,“ uvádí Pavel Štefka, náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví.
Technické řešení propojení
Koridor je navržen v podobě lehkého, částečně proskleného tunelu, s nosnou ocelovou konstrukcí vedenou ve výšce 4 metry nad terénem. Propojení s jednotlivými pavilony je naplánováno v různých úrovních – s pavilonem 27 ve druhém nadzemním podlaží, s pavilonem 19 ve třetím nadzemním podlaží a s pavilonem CUP také ve druhém podlaží, kde bude využita vyrovnávací rampa. V zimních měsících bude spojovací tubus vytápěn elektrickým topením, v létě ochlazován klimatizací a po celý rok větrán přirozeně pomocí výklopných oken. Tato řešení zaručí nejen pohodlí, ale i energetickou úspornost.