Stará jezdecká hala v Kladrubech půjde k zemi. Nová bude dokončena v červnu příštího roku.

Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem, která je od roku 2019 zapsaná v seznamu hmotných památek UNESCO v Pardubickém kraji, oživí v příštím roce nová krytá jízdárna v areálu Střední školy chovu koní a jezdectví. Stávající nevzhledná hala bude odstraněna. O přípravě demolice rozhodli na svém jednání krajští radní.



V Kladrubech nad Labem stála dlouhá léta pouze jedna historická jízdárna z 19. století, která slouží do dnešních dnů. Pro potřeby výcviku žáků dřívějšího Středního odborného učiliště zemědělského byla na počátku 80. let 20. století vybudována nová větší jízdárna. 



Národní hřebčín se v průběhu 90. let stal kulturní a později i národní kulturní památkou. Při této příležitosti zjistili zástupci Národního památkového ústavu, že stará hala zakrývá výhled na areál hřebčína při cestě Ferdinandovou alejí směrem od Semína, takže nedoporučili plánovanou rekonstrukci této kryté jízdárny. „Došli jsme tedy k rozhodnutí, že na pozemku Pardubického kraje v areálu Střední školy chovu koní a jezdectví postavíme novou krytou jízdárnu. Přípravy projektu a výběr zhotovitele trvaly několik let, stavět se začalo na počátku roku 2024,“ vysvětlil radní Josef Kozel, zodpovědný za školství.



 „Na stavbu nové jízdárny v areálu školy jsme získali dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu IROP21+ v předpokládané výši přibližně 34,5 milionu korun. Celková částka na projekt, včetně z hlediska dotace nezpůsobilých výdajů, jako jsou například bourací práce či zpevněné plochy uvnitř areálu a jejich osvětlení, by se měla i s dodatky pohybovat ve výši 55 milionů korun včetně DPH,“ řekl hejtman Martin Netolický. „V návaznosti na dokončení nové haly bude na začátku července 2025 zahájena demolice staré jezdecké haly, kterou tvoří montovaná ocelová konstrukce s vestavbou tribuny. Po odstranění stavby a souvrství podlahy z pilin, písku a škváry bude provedena rekultivace pozemku, na kterém bude založen nový trávník. Předpokládané náklady na bourací práce včetně služeb činí 3,5 milionu korun,“ doplnil hejtman Netolický.



Povrch nové jízdárny bude vyžadovat speciální péči



Rozměr haly je 30 x 60 metrů, deset metrů ze třiceti bude tvořit potřebné zázemí a tribuny, samotná jízdárna bude měřit 20 x 60 metrů, což je velikost klasického drezurního obdélníku, takže se v hale kromě jiných akcí budou moci konat i drezurní závody. Povrch jízdárny bude tvořen směsí křemičitého písku, promíchaného se speciální geotextilií. Moderní povrch bude vyžadovat pravidelné zvlhčování, k čemuž budou sloužit nově vybudované nádrže a další plánovaný zdroj vody. 



Halu staví firma Stating. „V současné době již budova kryté jízdárny stojí, hlavní práce probíhají na plášti budovy a v interiéru. Tam se buduje zázemí (WC, šatny, technický sklad), lambríny, osazují se okna atd. Hala bude zvenku obložena modřínovými hranoly, ponese znak a nápis Pardubický kraj, a to vše doplní tři siluety starokladrubských koní,“ informoval o aktuálním průběhu stavby Roman Línek, náměstek hejtmana zodpovědný za investice. Stavba by měla být dokončena do 30. června 2025.



Hala bude sloužit nejen hřebčínu a škole, ale i sportovní veřejnosti



„Hala bude v první řadě sloužit výcviku našich žáků a dále také jezdcům Národního hřebčína. Můžeme ji využít k pořádání různých vzdělávacích kurzů, závodů a akcí v rámci obou institucí, Pardubického kraje i České republiky,“ řekla ředitelka školy Lenka Gotthardová a dodala: „Těšíme se, že moderní jízdárna přiláká nejenom velké množství obdivovatelů, ale i praktických uživatelů v roli žáků školy.“



Za téměř 70 let připravila škola více než 2200 absolventů a celá řada z nich se stala pojmem v koňském světě doma i v zahraničí. V současné době má Střední škola chovu koní a jezdectví ve třech ročnících zhruba 120 žáků oboru Jezdec a chovatel koní a je komplexním vzdělávacím zařízením s moderně vybavenými učebnami, domovem mládeže, školní jídelnou, tělocvičnou, multifunkčním hřištěm a jezdeckou halou.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.