Pardubice – Mnoho objemných zásilek dorazilo i tentokrát organizátorům soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje, kteří tak i během jejího čtrnáctého ročníku byli zaplaveni výtvarnými pracemi dětí. Ty se stejně jako v předchozích letech snažily co nejlépe vystihnout kontrast mezi čistou, nezkaženou přírodou a přírodou poškozenou vlivem lidské činnosti. V Sále Jana Kašpara v budově Pardubického kraje v centru Pardubic se na konci února rozdělovaly ceny vítězům.
Největší výtvarná soutěž svého druhu v zemi si za svých čtrnáct let konání získala značnou oblibu u dětí od těch, které obrázky kreslí v mateřinkách po celém Pardubickém kraji, až po mládež ze středních škol. Ve svém aktuálním ročníku množství děl, která dorazila pod ruce poroty, bylo opět větší než minulý rok.
Soutěž konaná za podpory Pardubického kraje, Správy a údržby silnic Pardubického kraje, Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje a dalších partnerů tak opět posunula svoje hranice. A dvěma následným porotám, které se musely probrat soutěžními pracemi, připravila pořádný kus práce. První porota udělala předvýběr, hodnocení druhé poroty určilo vítěze a konečné pořadí.
„Každá aktivita, která vede k tomu, aby mladá generace vnímala problémy, které v oblasti životního prostředí máme, je správná,“ prohlásil radní Pardubického kraje pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Jsem porotcem už po několikáté, myslím si, a letošek to potvrdil, že pokaždé v dětských pracích vidíme nové pohledy na situaci. Proto je soutěž rozhodně dobrou aktivitou.“
Už zkušeným matadorem v hodnocení výtvarných prací je hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Hodnocení v rámci Zdravé a nemocné přírody se účastním každoročně a jsem velmi rád, že si díla v rámci všech kategorií udržují velmi vysokou kvalitu,“ uvedl hejtman Netolický. „Vždy mne baví sledovat, jak o konkrétním tématu soutěžící přemýšlí, a jak se jejich náhled s věkem mění i co do použité malířské techniky, náročnosti, ale celkově pojetí daného tématu. Letošní rok nebyl výjimkou a opět se sešla řada velmi zajímavých děl a nebylo vůbec jednoduché vybrat ta nejlepší.“
Ve druhé porotě zasednul i první náměstek hejtmana a senátor Michal Kortyš. I on už je zkušeným posuzovatelem kvality došlých soutěžních prací. A náležitě si tuto činnost užívá. „Soutěž Zdravá a nemocná příroda se mi moc líbí. Vidět problémy životního prostředí očima dětí je mimořádně zajímavé. A jejich zpracování mě nepřestává ohromovat. Rád jsem byl porotcem,“ řekl Michal Kortyš.
Hlavním partnerem a odborným garantem soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje je Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Jejím ředitelem je od loňského září Zdeněk Vašák. Toho zaujalo podtéma aktuálního ročníku, které se zabývalo odpadky u silnic. „Těší mě, že si děti takových věcí všímají. Když se na to budu dívat ekonomicky, nás jako Správu a údržbu silnic Pardubického kraje odstraňování odpadků u silnic stojí spoustu peněz a hezké to není ani z estetického hlediska,“ vysvětlil ředitel Vašák. „Pokud si děti těchto věcí všímají už od mala, znamená to, že v budoucnu to samy nebudou dělat. To je na tom velmi pozitivní.“
Dlouhodobým partnerem soutěže je také Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, kterou v Pardubickém kraji reprezentuje její regionální manažer Stanislav Dokoupil. Společnost EKO-KOM má k tématice soutěže jako provozovatel celorepublikového systému třídění, recyklace a využití obalových odpadů, velmi blízko. „S mladou generací v rámci našich vzdělávacích programů poměrně intenzívně pracujeme. Je hezké vidět, že děti moc dobře vědí, jaký je správný přístup k životnímu prostředí, k přírodě a ke zdravému okolí. Mají jasno v tom, jak se v tomto směru chovat citlivě a zodpovědně,“ konstatoval Dokoupil.
Stejně jako v předchozích letech se i tentokrát v soutěži Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje bojovalo ve čtyřech kategoriích. Hodnotila se díla předškolních dětí, pak žáků prvního stupně základních škol, druhého stupně základních škol a středoškoláků. Ti všichni si mohli tentokrát vybírat ze soutěžních podtémat, kterými byly ekologická železnice, co s odpady u silnic a druhý život odpadů.
A kdo se letos se zadáním soutěže popasoval nejlépe? Mezi těmi nejmladšími si pro prvenství do Sálu Jana Kašpara přišly Rybičky, tedy děti z Mateřské školy Rybitví, které se kolektivně postaraly o vítěznou práci. Druhé místo za svou výtvarnou práci získala Eliška Šulcová z Mateřské školy Hrochův Týnec a pomyslný bronz si odnesli Linda Sotonová, Jan Hladík a Samuel Koutenský z Mateřské školy Brožíkova Pardubice.
Mezi dětmi z prvního stupně základních škol byla nejúspěšnější Ema Bubeníčková ze Základní umělecké školy Karla Malicha Holice. I druhé místo obsadila dívka, konkrétně Anna Stejskalová ze Základní školy Bystré, na třetím skončil další zástupce holické Základní umělecké školy Karla Malicha Šimon Koubek.
Kategorii dětí mezi jedenácti a patnácti lety ovládly na stupních vítězů dívky. Na pomyslný nejvyšší stupínek vystoupala Dominika Nováková ze Základní školy Heřmanův Městec, druhá skončila Ema Bečičková ze Základní umělecké školy Jablonné nad Orlicí, na třetím místě je pak doplnila Simona Šárková ze Základní školy Na Lukách Polička.
A dívčí element se ukázal jako nejúspěšnější i v kategorii středoškolské a učňovské mládeže. Její vítězkou se stala Jana Mojžíšková ze Základní umělecké školy Karla Malicha Holice, za kterou na druhém místě skončila Petra Hermanowiczová ze Střední školy zemědělské a veterinární Lanškroun. Pomyslný bronz si z letošního ročníku soutěže odvezla do Základní umělecké školy Svitavy Kateřina Švandová.
Soutěž Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje má i speciální Cenu hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Tu získala Kateřina Švandová ze Základní umělecké školy Svitavy, jejíž dílo se stane navíc motivem nového trička spolku Čeští mistři, z.s.. Část výtěžku z prodeje těchto triček bude využita na výsadbu stromů v Pardubickém kraji ve spolupráci se spolkem Pestré Polabí, z.s.
Jako každý rok byly zaslané výtvarné práce vystaveny na internetových stránkách soutěže a hlasovat mohla i široká veřejnost. Té se v kategorii dětí do šesti let nejvíc líbil výtvor Barunky Pekové z Mateřské školy Habrmanova Česká Třebová. V kategorii dětí z prvního stupně základních škol získalo nejvíc sympatie veřejnosti dílo Liliany Jandové ze Základní umělecké školy Karla Malicha Holice. Markéta Kamlarová z Gymnázia Dr. Emila Holuba Holice získala cenu veřejnosti v kategorii dětí mezi 11 a 15 lety, práce Kristýny Růčkové z Gymnázia Lanškroun se lidem líbila nejvíc v kategorii středoškoláků.
Současně s vyhlášením výsledků čtrnáctého ročníku soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje byl odstartován ročník patnáctý. Ten si na své vítěze bude muset ještě rok počkat.