Skončil další ročník projektů TECHNOHRÁTKY a ZDRAVOhrátky

Již 11. ročník TECHNOhrátek a 6. ročník ZDRAVOhrátek je letos za námi. Poslední zastávkou elektrotechnického, stavebního a gastronomického vzdělávacího workshopu byla Integrovaná střední škola Moravská Třebová. Zdravohrátky ukončily sezónu na Střední zdravotnické škole Pardubice. Celý rok byl o projekt ze strany středních škol i žáků základních škol extrémní zájem. S letošním ročníkem tak panuje především spokojenost.




TECHNOhrátky v roce 2023 pořádaly 15 akcí, kterých se zúčastnilo 1822 žáků. Projekt zaměřený na představení technického a odborného vzdělávání existuje v kraji od roku 2013. Za tu dobu se konalo 136 akcí ve 26 středních odborných školách na území Pardubického kraje. Žáci základních škol si vyzkoušeli, jaké je studovat 69 oborů, mezi které například patří strojírenství, stavebnictví, elektrotechnika, zemědělství nebo gastronomie. Celkem se do TECHNOhrátek zapojilo 17 432 žáků ze 127 základních škol, 113 z Pardubického kraje a sedm z pohraničních polských měst.




Enormní zájem žáků základních škol o zapojení se do projektu vedl ze strany středních škol k překračování organizačních kapacit. „Charakter TECHNOhrátek se za tu řadu let průběžně mění. Projekt už v poslední době neslouží prioritně školákům k doporučení střední odborné školy, jak tomu bylo zpočátku. Každým rokem mají děti větší zájem podílet se. Náš projekt jim umožní skrze nejrůznější zábavné aktivity poznat prostředí školy, její zázemí, vybavení i učitele. Pokaždé se snažíme připravovat, co nejatraktivnější činnosti,“ vysvětluje Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.



Nedílnou součásti projektu je spolupráce se zaměstnaneckými a profesními organizacemi a také podpora předních regionálních zaměstnavatelů. Na projektu se podílí i firmy, které mají možnost prezentovat školákům svůj výrobní program, nabízené benefity a oceňují je i v rámci doprovodných soutěží. „Jako každý rok mě i tentokrát těší obrovský zájem ze strany žáků základních škol, ale i odborných škol o možnost podílet se na 11. ročníku TECHNOhrátek. Troufám si říct, že se jednalo o velmi vydařený ročník, zejména právě kvůli enormnímu zájmu studentů, kdy docházelo k situacím, že se na některé zájemce nedostalo. Za zmínku určitě stojí i výjimečný počin, konání polských TECHNOhrátek na Středním odborném učilišti opravárenském Králíky pouze pro polské žáky. Do Králík zavítalo sto žáků ze sedmi základních škol z polského příhraničí, kde si vyzkoušeli, jaké to je být opravář zemědělských strojů. Měli také příležitost prohlédnout si zázemí nebo vybavení školy a vyslechnout si příležitosti studia na učilišti v Králíkách,“ řekl krajský radní pro školství Josef Kozel.



Podobně jako v případě TECHNOhrátek usiluje o představení studijních oborů i projekt ZDRAVOhrátky. Celorepublikově i regionálně nám nechybí pouze strojaři, truhláři, autoopraváři nebo kuchaři, ale i pracovníci v nemocnicích a ambulancích. To se týká zejména zdravotních sester. Proto je cílem projektu zábavnou formou zvýšit zájem o střední zdravotnické školy mezi končícími žáky základních škol. Od roku 2017 představily ZDRAVOhrátky obory praktická sestra, sociální činnost, ošetřovatelka nebo masér ve zdravotnictví na 22 vzdělávacích akcích pro 1571 žákům. Šestý ročník letos zahájily 25. října úvodní akcí v Chrudimi a během listopadu a prosince navštívil další zdravotnické školy v Pardubicích, Svitavách a Ústí nad Orlicí.



Také o zdravotnickou verzi projektu mají žáci velký zájem. „Zdravotnictví a nedostatek lékařských pracovníků je u nás velkým tématem, zejména dnes. Proto v Pardubickém kraji podporujeme propojení středních zdravotnických škol s krajskými nemocnicemi a navázání užší spolupráce, která by umožnila okamžité zapracování čerstvých absolventů i absolventek, a samozřejmě i vytvoření pro ně adekvátních a motivujících podmínek. Těší mě tudíž velký zájem o všechny čtyři letošní pořádané akce. Masivní zájem vedl k preferování žáků devátých tříd, kteří doopravdy zamýšlí studovat na středních zdravotních školách. Celkem se jednalo o 315 žáků, na stovku zájemců se z kapacitních důvodů v tomto roce nedostalo,“ uvedla náměstkyně pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.



Zprostředkované aktivity mají zájemcům přiblížit praxi zdravotních sester a pracovníků v sociálních službách. Důraz je kladen na práci v malých týmech tak, aby se mezi sebou žáci naučili komunikovat a spolupracovat. „Pokud je to možné, snažíme se vytvořit stanoviště přímo v nemocnicích nebo v prostorách zdravotnické záchranné služby. V lékařském prostředí mají žáci jedinečnou příležitost vidět nejen učitele, ale i zdravotní sestry, lékaře nebo záchranáře naživo a v praxi s moderními přístroji a technikou,“ říká Helena Bártlová, manažerka projektu ZDRAVOhrátky.




Krajský radní pro školství Josef Kozel označil letošní ročník obou projektů za velmi úspěšný. „Manažer projektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek a manažerka projektu ZDRAVOhrátky Helena Bartlová si oba zaslouží obrovské poděkování za organizaci všech akcí, představení středních škol na základě připravených zábavných workshopů pro žáky základních škol, a za to jak se vše parádně vydařilo. Je potřeba, jak na území kraje, tak i státu vychovat technicky schopné a odborně zdatné pracovníky, o které je na trhu práce v současnosti velký zájem a mají tak velikou příležitost se prosadit pokud vydrží a budou ochotni na sobě pracovat,“ dodal radní Josef Kozel.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.