Škeříkovi: „Pěstounství na přechodnou dobu je náročné, ale stojí za to!“

Především lásku, zázemí a bezpečí dítěti, které se ocitlo mimo svou vlastní rodinu, nabízí pěstounská péče na přechodnou dobu. Jde o formu náhradní krátkodobé rodinné péče, kdy se dítě umisťuje do rodiny pěstouna na maximálně rok. Pěstouni na přechodnou dobu se starají o děti, zatímco se hledá trvalé řešení jejich situace. Jejich tradiční předvánoční setkání v Pardubickém kraji se uskutečnilo v pardubickém Centru Kosatec.



„Naším cílem bylo, abychom v neformální atmosféře poděkovali přechodným pěstounům za to, co dělají,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.



O dítě se starají nonstop, 24 hodin, 7 dní v týdnu



„Velmi dobře si uvědomujeme, že to pěstouni na přechodnou dobu nemají jednoduché. O dítě se starají nonstop, 24 hodin, 7 dní v týdnu. Zaslouží velký obdiv za to, že se rozhodli pomáhat dítěti, které nemůže vyrůstat ve vlastní rodině. Někdy je u nich dítě pár dnů, týdnů či rok. A pokud je někdo pěstounem na přechodnou dobu, neznamená to, že jím bude napořád,“ upozornil Pavel Šotola.



„Vážíme si práce pěstounů. Snažíme se jim naslouchat a nastavit celý systém náhradní rodinné péče tak, aby byl co možná nejpřívětivější. Proto také pořádáme tato setkání, abychom od nich slyšeli, co je trápí a co jim naopak dělá radost. Důležité je, aby měli možnost sdílet své zkušenosti. Tyto akce nám poskytují i cennou zpětnou vazbu,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje.



„Měli jsme radost z toho, že na setkání dorazila řada zkušených pěstounů, s kterými jsme se viděli po roce, ale i úplní nováčci,“ dodal Pavel Šotola.



34 pěstounů v pěstounské péči na přechodnou dobu



„K dnešnímu dni máme v pěstounské péči na přechodnou dobu zařazených 34 pěstounů,“ uvedla Iveta Malá z Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje. „Náručí pěstounů na přechodnou dobu prošlo v letošním roce celkem 47 dětí,“ poznamenala Iveta Malá.



Žádostí o přechodnou pěstounskou péči přišlo letos 16. „To je stejně jako loni,“ doplnila pracovnice OSPOD z krajského úřadu.



Holčičku mají v pěstounské péči od začátku září



Letošními nováčky byli i Stanislav a Anna Škeříkovi. „Holčičku máme v pěstounské péči od začátku září. Je moc šikovná, občas trochu svéhlavá, ale jsme za ni moc rádi,“ svěřil se Stanislav Škeřík.



„Pěstounství nás naplňuje hlavně proto, že můžeme pomoct dítěti, které ji zrovna potřebuje. Těší nás, že máme možnost být někomu hodně prospěšní. Přijde nám to velmi důležité,“ pokračovala Anna Škeříková. „Vlastní děti už máme dospělé, radujeme se z vnoučat, ale chtěli jsme dát ještě šanci někomu, kdo nemůže vyrůstat ve vlastní rodině,“ vysvětlila pěstounka.



Děti mají své bolístky



„Uvědomujeme si, že děti, co míří do pěstounské péče, nevyrůstají v ideálních podmínkách a mají své bolístky. Nejtěžší je si uvědomit, že člověk nemůže úplně ve všem vycházet ze svých rodičovských zkušeností. Holčička, o kterou se nyní staráme, je jiná, než byly naše vlastní děti. Naštěstí jsme na to byli dopředu dobře připraveni. A to díky podpoře, která se nám dostává, ale i vzdělávání, kterým pěstouni musí projít,“ zdůraznila Anna Škeříková.



„Pěstounství na přechodnou dobu je hodně náročné, ale rozhodně stojí za to,“ uzavřel Stanislav Škeřík.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.