Revoluce v mapování s názvem digitální technické mapy (DTM) se nezadržitelně blíží. Od 1. července 2024 bude veřejnosti přístupná on-line databáze s mapovými podklady ve vysokém rozlišení, ve kterých uživatelé snadno a rychle najdou technické údaje, inženýrské sítě, stavby a další důležité informace. Od tohoto data platí i pro zdejší obce zákonná povinnost dodávat potřebné podklady, aby DTM veřejnosti poskytovala aktuální data. Zejména menší samosprávy mohou mít s nutnou administrativou, financováním i technickým provedením problémy, Pardubický kraj se jim proto snaží dlouhodobě pomáhat.
O stav příprav DTM se v pondělí 20. listopadu zajímali krajští radní. Zájem o pomoc z řad starostů nakonec překonal jejich očekávání. „Pardubický kraj je s přípravou DTM v předstihu, takže se snažíme čas i peníze využít na pomoc ostatním. Do naší výzvy ke spolupráci se přihlásilo 203 obcí s plány na digitalizaci téměř 5800 kilometrů území. To ukazuje, že příprava DTM je jedním z velkých úkolů, který mají na bedrech. Jsme připraveni jim pomoci od zajištění administrativních procesů počínaje až faktickou realizací konče. Pro zájemce jsme uspořádali semináře a již delší dobu se snažíme starosty na vše připravit formou školení a setkání, aby věděli, co se chystá, v jakém rozsahu a hlavně proč. DTM je velká výzva, ale také obrovská příležitost radikálně zlepšit povědomí o průběhu sítí technické a dopravní infrastruktury a sdílet tato data s veřejností,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Na základě ohlasů z praxe a zájmu obcí došlo při vyhodnocení výsledků výzvy k dílčím úpravám programu tak, aby obce měly co největší metodickou i finanční podporu. „Stále platí to, že více pomáháme menším obcím, trochu jsme pozměnili výpočty, abychom dostali mezi žadatele co nejvíce peněz. Obce do 1000 lidí mohou dostat až 80 procent způsobilých výdajů, obce nad 1001 obyvatel mohou nově získat až 75procentní příspěvek. Je samozřejmě nutná spoluúčast žadatele a celkem chceme pomoci obcím přihlášeným do naší výzvy získat téměř 83 milionů korun. Zejména pro menší obce se jedná o snadnou možnost, jak pokrýt drtivou většinu nákladů spojených s dokončením DTM,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Finanční pomoc navíc není jedinou výhodou, kterou mohou obce z našeho regionu získat. Důležité je i metodické vedení a ulehčení nutné administrativy. „Jelikož se projekt DTM připravuje delší dobu a Pardubický kraj již disponuje daty o technické a dopravní infrastruktuře svých areálů a stejně tak daty o základní prostorové situaci kraje, získali jsme řadu praktických zkušeností. Naši úředníci mají know-how, ví, s čím jsou problémy, na koho se obrátit a tak dále. Obce tedy mohou jít po vyšlapané cestě a nezabývat se problémy, se kterými jim umíme a chceme pomoci,“ dodává Ladislav Valtr.
DTM - R(e)voluce v digitalizaci
Projekt DTM je veřejně přístupná on-line databáze s mapovými podklady ve vysokém rozlišení, ve kterých můžete hledat a filtrovat informace, které vás zajímají. Cílem je, aby všichni vlastníci a majitelé technické infrastruktury (budovy, sítě, silnice,…) do jednoho datového portálu poskytli všechna potřebná data. Na jednom místě tak uvidíme, co se kde nachází a plánuje.
DTM tak budou novým zdrojem dat pro všechny, kteří se chystají stavět nebo je zajímají informace o pozemcích, infrastruktuře a digitalizaci stavebního řízení. Pomohou občanům, obcím i firmám tím, že díky nim na jednom místě snadno z pohodlí domova najdou všechny důležité informace ke stavebnímu řízení, parcelám, rozvoji obcí a mnoho dalšímu.
Data dodaná Pardubickým krajem pro DTM jsou v předběžném přístupu postupně zveřejňována na https://pak.krajdtm.cz/portal-pak/