Ruka pro život je super, ale pomoc od chlupaté tlapy také není k zahození

„Ruka pro život je super, ale pomoc od chlupaté tlapy také není k zahození.“ To je hlavní motto projektu, jehož cílem je získání dostatečných finančních prostředků na zajištění pravidelné canisterapie pro klienty Denního stacionáře Litomyšl. Podpořen byl na letošní Burze filantropie pro okres Svitavy. Tu společně uspořádaly Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj.



Canisterapie jako zajímavý benefit pro klienty stacionáře



„Jsem rád, že jsme podpořili projekt, který má smysl. Líbí se mi i to, že si ho ve stacionáři nejprve vyzkoušeli a teď v něm chtějí pokračovat. Pro klienty to může být zajímavý benefit,“ sdělil radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.



„Canisterapii fandím, sám mám doma pejska,“ poznamenal Radomil Kašpar, místostarosta města Litomyšl, které projekt na letošní Burze filantropie pro okres Svitavy rovněž podpořilo.



S canisterapií mají skvělou zkušenost. Chtěli by ji nabízet opakovaně



„V našem stacionáři máme s canisterapií skvělou zkušenost. Rádi bychom ji zařadili do programu opakovaně,“ uvedla Jitka Tauchmannová, vedoucí sociálních služeb organizace Ruka pro život, která dává lidem s mentálním postižením a poruchou autistického spektra možnost žít podle vlastních představ. „Canisterapie neboli léčba psem pomáhá s rehabilitací, aktivuje myšlení, paměť, komunikaci, učí mluvené řeči i neverbálním projevům. Podporuje chůzi, pohyb rukou i prstů. Psí tělesné teplo rozvolňuje svalové křeče a třes. Psí dýchání zklidňuje a navozuje pocit uvolnění,“ vyjmenovala výhody canisterapie Jitka Tauchmannová.



„Jedna canisterapie stojí 700 korun. Chtěli bychom uspořádat minimálně 40 skupinových setkání. Zájem máme i o individuální canisterapii. Ideální by bylo, kdyby se canisterapie konala alespoň jednou za čtrnáct dní a byla určena všem klientům,“ řekla vedoucí Denního stacionáře Litomyšl Ria Slušná. „Plánujeme rovněž finanční spoluúčast klientů. Zároveň ale nechceme, aby šlo o částku, kterou by si nemohli dovolit,“ dodala Ria Slušná.



Jak mohou pomoct donátoři smysluplným projektům?



Burza filantropie vznikla v roce 2011 jako společný počin Pardubického kraje a Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), jež sdružuje a podporuje neziskové organizace v Pardubickém kraji. „Na Burze filantropie prezentují své projekty neziskové organizace a ucházejí se o podporu donátorů z řad podnikatelů a veřejné správy. Ti mohou smysluplné projekty neziskovek podpořit finančními a materiálními dary nebo jinou vhodnou formou pomoci,“ upřesnila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová, která je garantkou a fundraiserkou Burzy filantropie.



Bližší informace o Burze filantropie je možné získat na webu www.burzafilantropie.cz.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.