Rakovina prostaty je diagnóza, která se stala obávanou u většiny mužů. Patří mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů, pokud nebereme v úvahu nemelanomové nádory. Přitom prvotní příznaky problémů s prostatou nemusí způsobovat onkologické onemocnění, a pokud ano, při včasném záchytu mohou lékaři pacienta vyléčit. Právě na prevenci apeluje i lékař urologického oddělení Pardubické nemocnice Přemysl Grubský.
„Prostata je předstojná žláza, která hraje důležitou roli v mužském reprodukčním systému. Je napojena na močový měchýř, varlata, semenné váčky a vytváří podstatnou složku ejakulátu,“ popisuje součást mužského pohlavního systému lékař Přemysl Grubský. Co do velikosti je prostata u každého muže jiná, zatímco v mládí se přirovnává ke kaštanu, s přibývajícím věkem může dosáhnout i velikosti pomeranče. „Právě její růst mnohdy souvisí s určitou mírou obtíží a jakýkoliv problém je dobré nepodceňovat. Obecně platí, že trvající obtíže, které se navíc zhoršují jsou důvodem k dovyšetření zejména u rizikové věkové kategorie 45 let a více,“ upozorňuje urolog a mezi nejčastější příznaky problémů s prostatou vyzdvihuje krev ve spermatu, krev v moči či obtížné močení. Někdy však rakovina nemusí způsobovat žádné obtíže, a proto je třeba dbát i na prevenci.
Program časného záchytu karcinomu prostaty
Od 1. ledna 2024 spustilo Ministerstvo zdravotnictví ČR screening karcinomu prostaty. Ten nabízí praktičtí lékaři i specializovaná urologická pracoviště. Principem screeningu je plošné testování hladiny PSA v krvi a zachycení případného karcinomu prostaty v počátečním stádiu právě u rizikové skupiny obyvatel 50–70 let a u pacientů s anamnézou rakoviny prostaty již od 45 let věku. „Ačkoliv markerů ohledně rakoviny prostaty je více, PSA je to nejjednodušší a nejlepší, co doposud máme. PSA, prostatický specifický antigen, je protein vytvářený prostatou, který se při jakémkoliv jejím podráždění zvyšuje. Kromě podráždění to může být i zánět, anebo právě rakovina,“ líčí metodu vyšetření doktor Grubský a dodává, že stejně jako příznaky problémů s prostatou, i zvýšená hladina PSA nemusí být ukazatelem rakoviny prostaty: „I proto pacientům neprovádíme pouze jeden odběr, ale minimálně dva, doplněné o další specializovaná urologická vyšetření, právě proto, že hladina PSA může být zvýšena jednorázově, například při již zmíněném zánětu a časem opět klesne. Pokud ne, je to důvod k vyšetření urologem,“ upřesňuje lékař.
Vyšetření prostaty není příjemné, ale ani bolestivé
Vyšetření od vstupu pacienta do ordinace až do jeho odchodu trvá podle urologa Grubského zhruba 15 až 20 minut: „Velká část je pohovor, následně provádíme pohmatové vyšetření břicha a za pomocí ultrazvuku kontrolujeme celý močový systém, a následně provádíme vyšetření genitálu a prostaty přes konečník dle věku. Ačkoliv to není příjemné, trvá pár sekund a doposud mi ještě žádný pacient z ordinace neutekl,“ směje se Přemysl Grubský a dodává, že je to součást běžného chirurgického i interního vyšetření a rozhodně to není nic traumatizujícího. V případě, že vstupní vyšetření vykazuje známky závažnějšího problému na prostatě, lékař pacienta objedná na magnetickou rezonanci, pokračuje Grubský: „Radiolog prostatu důkladně vyšetří a oznámkuje ji jako ve škole, od 1 do 5, podle toho, jak se mu zdá nález podezřelý. Pětka znamená nejvíce podezřelé ložisko vhodné k biopsii, odběru tkáně přímo z místa, které je podezřelé, abychom vyloučili nádorové buňky. Pokud nádor najdeme, pacient se následně setkává s multidisciplinárním týmem, kde sedí onkolog i urolog a ti nabídnou pacientovi možnosti léčby. Poslední slovo má samotný pacient.“
Možnosti léčby
Urolog Přemysl Grubský představuje hned několik možností léčby karcinomu prostaty. „Některé nádory jsou nízkoagresivní a jsou vhodné pouze ke sledování. To znamená, že pacienta pravidelně kontrolujeme a invazivnější léčbu podstoupit vůbec nemusí. Další možností je ozařování, kdy prostatu ponecháme a ozářením zničíme pouze ložisko s nádorem. A v neposlední řadě je tu i operační odstranění prostaty společně s nádorem, které v současné době můžeme provádět v souladu se světovými trendy miniinvazivní robotickou chirurgií prostřednictvím systému DaVinci i na urologickém oddělení Pardubické nemocnice,“ říká lékař a ve všech případech spatřuje optimistické vyhlídky. Při včasném záchytu karcinomu prostaty se drtivá většina pacientů vyléčí. Důležité je nepodcenit prevenci. Těm, kteří mají v rodině nádorové onemocnění prostaty, nabízí zdravotnictví screening už od 45. roku života, ostatním od 50 do 70 let. Pokud ale máte jakýkoliv problém, neváhejte se obrátit na praktického lékaře nebo navštívit urologické oddělení. „Rakovina prostaty někdy nebolí a nedělá potíže, ale pokud se na ní přijde brzy, je veliká šance na uzdravení… Tak či onak, neodmítejte preventivní vyšetření,“ doporučuje lékař. U jakéhokoliv onkologického onemocnění hraje hlavní roli čas…