Přeloučský Domov u fontány se rozroste o komunitní domov s důrazem na soukromí a důstojnost

Pardubický kraj pokračuje v areálu Domova u fontány v Přelouči v realizaci projektu nové generace. Jedná se o stavbu nízkokapacitního komunitního zařízení pro klienty služby Domov pro seniory. Zároveň se v sousedství domova během dvou let promění i přilehlý park, který projde revitalizací na Park vzpomínek  a více se otevře veřejnosti. Oba projekty významně podpořily evropské fondy.



Domov u fontány je jediná příspěvková organizace Pardubického kraje pro seniory. Primárně poskytuje nepřetržité pobytové sociální služby osobám s onemocněním demence, které již nemohou žít ve svém domácím prostředí. Těch je zde nyní 111 a  čerpají službu Domov se zvláštním režimem.  Dále je tu 40 klientů se službou Domov pro seniory a čtyři odlehčovací lůžka jsou určena lidem, o které pečují jejich blízcí doma a na kratší čas si potřebují oddechnout.



„Po dokončení komunitní části domova získáme 18 nových lůžek pro službu Domov pro seniory. Tím se nám otevřou možnosti zvýšit v Domově u fontány kapacitu odlehčovacích lůžek, po kterých je velká poptávka. Využijí je zejména rodiny, které pečují o své seniory doma, aby třeba mohly odjet na dovolenou nebo si zařídit potřebné záležitosti,“ říká náměstek hejtmana pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, který si prohlédl rostoucí stavbu komunitní části těsně před vánočními svátky.



Stavbaři budují základy, po svátcích se vrátí



Stavbu domova za 100 milionů korun situovanou do svažitého terénu zahájila letos na podzim firma STYLBAU, která zvítězila ve výběrovém řízení. „Práce pokračují podle harmonogramu, nenarušila je ani nepřízeň počasí. Hotovou stavbu by měli stavbaři předat do konce října 2025, přičemž celý projekt včetně vybavení by měl být dokončen do prosince 2025,“ informuje 1. náměstek hejtmana pro investice Dušan Salfický.



Nový objekt komunitních pobytových služeb pro seniory přinese obyvatelům 18 jednolůžkových pokojů, které budou uspořádány do tří domácností po šesti klientech. Každý pokoj bude vybaven vlastním sociálním zařízením a uzpůsoben tak, aby splňoval potřeby seniorů včetně těch s omezenou pohyblivostí. V každé domácnosti bude i společný obývací pokoj.  Pod budovou se už rýsuje  21 parkovacích míst, což usnadní návštěvy rodinám klientů i parkování pracovníkům zařízení.



Domov s komplexní péčí



„Stavba nového domova komunitních pobytových služeb pro seniory spolu s připravovaným projektem Parku vzpomínek představuje významný krok vpřed v našem poslání. Výjimečnost našeho přístupu spočívá v komplexnosti péče, otevřenosti v přístupu k našim službám, důrazu na lidský rozměr péče a aktivní spolupráci s rodinami našich klientů. Těší mě, že v nové moderní budově budeme moci nabídnout 18 komfortních jednolůžkových pokojů, které poskytnou našim klientům soukromí a důstojné prostředí,“ doplňuje ředitel Domova u fontány Martin Šveřepa.



Kraj čerpá ze dvou evropských fondů



Následující rok a půl bude pro Domov u fontány trochu náročnější, než budou oba projekty dokončeny. „Pardubický kraj se do nich mohl pustit díky možnosti čerpat evropské dotace. V projektu komunitního domova nám 80 procent nákladů uhradí Národní plán obnovy a v projektu Parku vzpomínek budeme čerpat dotace z programu ITI pro hradecko-pardubickou aglomeraci,“ upřesňuje radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Roman Línek.



Park vzpomínek



Souběžně s výstavbou komunitního domova probíhají přípravy na vytvoření veřejného parku v areálu Domova u fontány. Tento prostor, který je již částečně přístupný klientům i veřejnosti, projde zásadní proměnou. Počítá se s velkou výsadbou a revitalizací zeleně, s vybudováním smyslové zahrady, rybníčku a dalšími atraktivními prvky. „Vytvořením Parku vzpomínek chceme poskytnout prostor pro relaxaci a propojit naše zařízení více s okolní komunitou,“ dodává Šveřepa. Projektová dokumentace už je hotová a výběrové řízení na zhotovitele se uskuteční začátkem roku 2025. Pokud vše půjde podle plánu, první návštěvníci se do nového parku podívají už v roce 2026.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.