Poutní cesta do španělského Santiaga de Compostela, kde byl objeven hrob apoštola Svatého Jakuba, vede mnoha zeměmi Evropy. Přes Českou republiku směřují ze severu tři hlavní trasy, ta východočeská z polského Křešova přes Pardubice a Přelouč měří 250 kilometrů. Letos na ní přibydou svatojakubské patníky v patnácti obcích, na jejichž zhotovení přispěl Pardubický kraj. Přelouč, která se stala centrem svatojakubských poutníků po východočeské trase, odhalila u kostela sv. Jakuba Většího minulý týden pískovcovou svatojakubskou mušli. Jejím autorem je Roman Macínek a o instalaci se zasloužilo město Přelouč ve spolupráci s jednotou Orel.
Jedním z patronů akce v Přelouči byl i náměstek hejtmana pro kulturu Pardubického kraje Roman Línek. „Jak je dnešní svět čím dál technicky propracovanější, čím dál více lidí si od něj potřebuje odpočinout na pouti. A nemusí to být jen věřící, kteří se vydávají na cestu po místech spojených s historií, kde si mohou utřídit myšlenky, zažít cestu krajinou a ponořit se do svého nitra. Mnozí rozprostřou svou cestu do více let, dávkují si ji, ale stále mají před sebou jeden cíl - nalezení své role na tomto světě, tedy té perly, kterou ukrývá svatojakubský symbol mušle.“
15 nových patníků
K projektu instalace patníků se symbolem mušle a vzdáleností do Santiaga de Compostela se připojily obce Bukovka, Dříteč, Ráby, Staré Hradiště, Němčice, Svítkov, Srnojedy, Lány na Důlku, Opočínek, Přelouč, Valy – Lepějovice, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem a Zdechovice. „Letos jsme na umístění a výrobu patníků přispěly těmto obcím z programové dotace kraje celkem 300 tisíc korun. Je to značně se rozvíjející druh turistiky, který může do našeho kraje přilákat další návštěvníky a ukázat jim zajímavá místa spojená s vyznačenou trasou,“ uvedl radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.
Přespání v Orlovně v Přelouči
Centrem poutníků v kraji se podle projektové manažerky Zdenky Kumstýřové stala přeloučská jednota organizace Orel, která poutníkům nabízí přespání v Orlovně. V letošním roce už toho využilo několik desítek poutníků. Jednotlivé trasy vyznačila podle historických pramenů organizace Ultreia a jsou i ke stažení na jejich webových stránkách. „Letos se náš kraj také podílí na vzniku nových propagačních materiálů východočeské trasy a tak doufám, že poutníci budou v našem kraji spokojeni,“ dodal Roman Línek.
Poutní památky
Kostel sv. Jakuba Většího v Přelouči se už nějaký čas pyšní poutním kamenem, který nechalo instalovat město s účastí spolku Ultreia a také informační tabulí o svatojakubských cestách. Samotný kostel ve své románské části ukrývá krásné fresky sv. Petra a Pavla. Město Přelouč má i na hřbitově barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie a pěkný evangelický kostel od arch. Kříženeckého.