Pozvánka do Pardubické nemocnice na preventivní akci zaměřenou na proleženiny

Pardubická nemocnice pořádá edukativní akci k prevenci vzniku proleženin. V atriu pavilonu urgentního příjmu a chirurgických oborů budou 20. listopadu 2024 od 8.00 do 13.00 hodin k dispozici zdravotníci a specialisté na problematiku péče o proleženiny (neboli dekubity) a chronické rány.

Součástí programu bude prezentace novinek v oblasti polohovacích pomůcek, které pomáhají u pacientů upoutaných na lůžko proleženinám předcházet. Návštěvníci se dozví nejnovější informace o léčbě ran, péči o inkontinenční dermatitidu nebo o správné výživě s vysokým obsahem bílkovin, která je dalším významným faktorem při prevenci a léčbě dekubitů. V průběhu celého dopoledne bude také probíhat workshop s praktickým nácvikem správné techniky převazu rány a určení stupně dekubitu.



Mezinárodní den Stop dekubitům připadá v tomto roce na 21. listopadu. Jeho cílem je vyzdvihnout problematiku dekubitů, které způsobují komplikace pacientům v nemocničním i domácím prostředí. „Proleženina je označení pro poškození kůže nebo tkání kůže, které vzniklo v důsledku mechanického zatížení. Nejvíce jsou ohroženi lidé, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžku nebo vozíku beze změny polohy, také imobilní pacienti se sníženou citlivostí (např. diabetici) i lidé po cévní mozkové příhodě,“ upřesňuje manažer ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Oldřich Hošek. Proleženiny se špatně hojí a v nejhorším stádiu dochází k odumření postižené tkáně. Nejčastěji se tvoří na místě tlaku přímo proti kosti, tzn. v oblasti nad křížovou kostí, na patách, sedací kosti, v oblasti kyčlí a vnějších kotníků.



Informační kampaně během Světového dne STOP dekubitům se v rámci celosvětové výzvy Evropského poradního sboru pro dekubity (EPUAP) konají po celém světě. Jejich snahou je zvýšit povědomí o dekubitech u veřejnosti a informovat o tom, jak jim lze předcházet. Více informací na webu www.dekubity.eu a www.epuap.org.





Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.