Pomáhají lidem bez přístřeší. Jak vypadá jejich očima běžný den na „Deňáku“?

„Nikdy nevíte, co se ten den přihodí. Baví mě to, že jde o různorodou práci. Každý den je úplně jiný,“ uvedla Kateřina Nováková, která působí jako pracovnice v sociálních službách v „Deňáku“. O co jde? O Nízkoprahové denní centrum (NDC) pro osoby bez přístřeší, které provozuje pardubická nezisková organizace SKP-CENTRUM za významné podpory Pardubického kraje a města Pardubice.



Bezpečné místo pro odpočinek, hygienu a různé formy pomoci



„Toto centrum Pardubický kraj podporuje hlavně proto, že poskytuje lidem bez domova bezpečné místo pro odpočinek, hygienu a především různé formy pomoci,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.



Nízkoprahové denní centrum pomáhá osobám bez přístřeší v jejich nepříznivé životní situaci. Nabízí jim podporu v mnoha oblastech. „Snažíme se o to, aby naše nabídka pomoci co nejvíc odpovídala individuálním potřebám a aktuálnímu stavu klientů,“ zdůraznila pracovnice v sociálních službách Kateřina Nováková, která na této pozici působí od dubna loňského roku.



Do centra přichází denně několik desítek klientů



Do centra, které usiluje o pozitivní změnu v životním stylu osob bez přístřeší, denně přichází několik desítek klientů. Otevírá se v 9 hodin. Ještě předtím je potřeba uvařit čaj, který tu chystají v zimních měsících do velké várnice, aby vydržel po celý den teplý. V létě pro klienty připravují várnici se šťávou. Poté si do misek nachystají instantní polévky s chlebem, které vydávají klientům po celý den za symbolický poplatek. Káva stojí tři koruny, polévka pět.



Kromě možnosti občerstvení a osobní hygieny mohou lidé bez přístřeší v centru využít i kulturní místnost. Zde mají možnost trávit čas od 9 do 15 hodin. „Při příchodu je naším úkolem zapsat je do seznamu lidí, kteří v ten den do centra přišli. Každý má svou přezdívku, kterou si sám vybírá. Jsme anonymní službou a klienti nám svá jména ani příjmení nemusí sdělovat,“ podotkla pracovnice v sociálních službách.



Velký zájem je také o službu praní prádla



Velký zájem u osob bez domova je také o službu praní prádla. Klienti si ji objednávají dopředu. Za deset korun se jim za tři hodiny vrací vyprané a vysušené prádlo. Všichni mají možnost využít i sociální šatník. Ten se nachází přímo v budově našeho centra. Každý den tu vydávají oblečení v určených časech podle požadavků klientů na konkrétní oděv či obuv.



Klientům se snaží pomáhat i v dalších oblastech. Například s vyhledáváním informací, které potřebují ke svému životu, a s předáváním užitečných kontaktů. Zároveň zde mají podporu při vyplňování nejrůznějších formulářů, jako jsou například zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání či žádost o dávky hmotné nouze. K dispozici tu je také klientský telefon, který mohou využít, aby mohli kontaktovat rodinu, lékaře či úřady.



Každý pokrok při práci s klientem udělá radost



Nejtěžší je práce s klienty, kteří jsou pod vlivem návykových látek, což se stává dost často a hodně náročné je to i s těmi, co mají závažná duševní onemocnění.



 „Každý, byť i malý, pokrok člověku při práci s klientem udělá radost. Je pravdou, že úspěchy jsou méně časté než neúspěchy, ale to zkrátka vyplývá z povahy této práce. Naštěstí máme skvělý kolektiv, který se navzájem podporuje,“ poznamenala Kateřina Nováková.



Den pracovníků Nízkoprahového denního centra, které provozuje pardubické SKP-CENTRUM, končí kontrolou kulturní místnosti, toalet, sprch a dalších společných prostor. Připraví nádobí do myčky a použité ručníky do pračky. Pračka i myčka se zapíná každé ráno po příchodu do práce tak, aby bylo vše v 9 hodin nachystáno. „A tak to tu chodí každý den. Samozřejmě vždy s úsměvem,“ doplnila pracovnice v sociálních službách.



Více informací o centru najdete zde.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.