Destinační společnost Východní Čechy ve spolupráci se zastoupením agentury CzechTourism ve Varšavě připravila press trip zaměřený na tradice našeho kraje. Vyvrcholením poznávací cesty novinářů byla účast na tradičních masopustních obchůzkách na Hlinecku, které jsou od roku 2010 součástí nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Třídenní poznávací cesty po Chrudimsku-Hlinecku se zúčastnili novináři z médií Swiat Kobiety, National Geographic, Radio Dla Ciebie, Gazeta Podróze, Auto Swiat a Globetroter.
„Cílem press tripu, kterého se zúčastnilo šest polských novinářů, bylo prezentovat tip pro polské turisty na prodloužený víkend. Slavnosti UNESCO, historická místa a dobrá česká gastronomie je lákadlem pro Poláky, jsou to nejčastější výrazy vyhledávané na webu visitczechia,“ vysvětlila Ivana Bílková, ředitelka českého zastoupení agentury CzechTourism v Polsku.
Během své cesty po Pardubickém kraji se novináři zastavili v Poličce, kde po krátké procházce ochutnali i místní pivo. Ve vesničce Oflenda na Hlinecku se seznámili s obnovenou tradicí výroby foukaných skleněných vánočních ozdob ve firmě Koulier, která navázala na historii této výroby v Horním Bradle. Masopustní sobota na Veselém Kopci byla pro všechny emotivním zážitkem, novináři sbírali informace o této jedinečné tradici přímo na místě, proběhlo několik rozhovorů nejen s vedením Muzea v přírodě Vysočina, ale i s maskovanými účastníky nebo návštěvníky masopustu. Velmi příjemným zpestřením byla i prohlídka jednotlivých chaloupek v městské památkové rezervaci Betlém Hlinsko s výkladem zkušené průvodkyně o historii a využití jednotlivých domků. V jedné z chaloupek je velmi zaujala tkalcovská dílna na výrobu žinylky, jejíž výrobu obnovil Josef Fidler. Velmi poutavě jim povyprávěl o vzkříšení zaniklého řemesla, které mezi světovými válkami živilo v Hlinsku 3500 tkalců. Návštěva skutečského muzea byla zaměřena hlavně na tradici výroby obuvi a výroby žulových kostek z místních lomů.
Na státním zámku Slatiňany na všechny dýchlo kouzlo útulné šlechtické rezidence i díky perfektnímu výkladu pana kastelána Jaroslava Bušty. Skupina byla ubytována v Chrudimi, kterou si prošla s průvodcem, navštívila Muzeum loutkářských kultur a Regionální muzeum.
„Pardubický kraj je dlouhodobě navštěvován hlavně českými návštěvníky, ale pokud chceme podpořit příjezdovost zahraničních turistů, musíme se zaměřit hlavně na sousední země. Polský trh je pro nás zcela zásadní, návštěvnost Poláků u nás v kraji poslední roky roste a není už jen rozprostřena podél hranice, ale polští turisté navštěvují i vzdálenější destinace našeho regionu,“ řekl Alexandr Krejčíř, radní Pardubického kraje zodpovědný za majetek, sport a cestovní ruch.