Jaroslav Biško je sportovec tělem i duší. Pravidelný pohyb ho provází celý život a je důležitý nejen pro jeho fyzickou, ale i psychickou kondici. Když ve svých padesáti letech začal mít problémy s kyčlemi, obrátil se na ortopedické oddělení Pardubické nemocnice, kde podstoupil operaci obou kyčelních kloubů, a to naráz. Za úspěšným zákrokem stojí tým zdravotníků ortopedie Pardubické nemocnice v čele s primářem Petrem Hozou.
Z radosti k bolesti
„Celý život jsem sportoval, ale asi před dvěma lety jsem začal mít problémy s hybností. Téměř ihned po sportovní aktivitě jsem ztuhnul a nemohl se hýbat. V té době jsem skončil s fotbalem, ale jelikož jsem se věnoval jiným sportovním aktivitám, bolesti mě trápily nadále,“ líčí Jaroslav Biško a dodává, že postupem času bolest cítil i při odpočinku. „Nemohl jsem spát, nic nepomáhalo, ani léky. Každý měsíc se ty problémy stupňovaly, a tak jsem se objednal na rentgen, který ukázal, že oba kyčelní klouby jsou špatné,“ říká Jaroslav Biško, který si přál i názor primáře ortopedického oddělení Pardubické nemocnice Petra Hozy. „Počkal jsem si, ale vyplatilo se. Když jsem mu ukázal rentgenové snímky, řekl mi, že neexistuje jiná možnost než operace. Následně se mě zeptal, zda bych chtěl podstoupit operaci obou kyčlí naráz. To mě trochu vyděsilo, a tak jsem zprvu odmítl. Nevěděl jsem, jak případnou rekonvalescenci zvládnu. Rozloučili jsme se s tím, že operace proběhne nadvakrát. Pak jsem přišel domů, kde jsem měl čas přemýšlet a zjistil jsem, že takové operace už jsou v Česku běžné a jsou na ně pozitivní odezvy. Tak jsem souhlasil,“ popisuje Jaroslav Biško.
Operace obou kyčlí? Ano, ale za určitých podmínek
Primář ortopedie Pardubické nemocnice Petr Hoza nechce dělat z výkonu senzaci: „Endoprotéza kyčle je pro nás rutinní výkon, takže pro operatéra není dvojnásobná výměna kyčle náročná zdaleka tolik jako pro pacienta. Je to právě odpověď pro naše pacienty, zda je to vůbec možné. Ano, je, ale pouze za splnění určitých podmínek. Těmi jsou oboustranné těžké poškození kyčlí a dobrá fyzická kondice. Pan Jaroslav obě podmínky splnil,“ říká primář ortopedického oddělení Petr Hoza a dodává, že výrazným benefitem takové operace je kratší doba pro případnou rekonvalescenci: „Pacienti, kteří podstupují operace obou kyčlí po sobě, stráví rekonvalescencí i tři čtvrtě roku, až rok. Záleží, kdy jim domluvíme druhý termín operace. Ačkoliv operace obou kyčlí najednou rekonvalescenci zkracuje, není pro každého. Kromě dobré fyzické kondice musí být pacient také v dobrém interním stavu, jelikož je to dvakrát tak dlouhá operace,“ upřesňuje ortoped Petr Hoza, který se inspiroval u jiných pracovišť, jež mají s podobnými výkony dobré zkušenosti. Při následné rekonvalescenci je klíčová co nejčasnější mobilizace: „Snažíme se postavit pacienta co nejdříve na nohy, a už den po operaci s ním pracují naši fyzioterapeuti,“ říká lékař. A právě zdravotníky, včetně týmu fyzioterapeutů, si chválil i samotný pacient Jaroslav Biško.
Profesionalita i lidský přístup
Jaroslav Biško podstoupil operaci v pátek a o víkendu už se pohyboval v chodítku, v pondělí byl za pomoci berlí schopen sejít i schody. „Sestřičky na mě byly přísné, ale neuvěřitelně laskavé. Vděčím jim za hodně. Rozhodně toho rozhodnutí nelituji. Pokroky vidím každý den. Půl roku po operaci bych se rád proběhnul,“ směje se Jaroslav Biško, který se z ortopedického oddělení Pardubické nemocnice přesunul ještě do lázní, kde na své cestě ke zdraví pracoval každý den. „Závěrem bych rád poděkoval panu primáři Hozovi i celému týmu pardubické ortopedie za precizně odvedenou práci,“ dodává spokojený pacient Jaroslav Biško.