Počítačová kriminalita: Jak se nestát obětí podvodu ve virtuálním světě?

Jak se nestát obětí podvodu? Tato otázka byla hlavním tématem přednášky na téma počítačové kriminality v internetovém a digitálním prostředí. Uskutečnila se v prostorách krajského úřadu a byla určena pro zaměstnance a sociální pracovníky městských úřadů v Pardubickém kraji.



Důležité rady, jak se chránit před podvodníky



Na akci zazněly důležité rady, jak se chránit před podvodníky v internetovém prostředí. „Počítačová kriminalita je stále promyšlenější. Představuje vážné riziko,“ uvedl policejní preventista Radek Bendakovský, podle něhož je dodržování bezpečnostních pravidel klíčové pro ochranu našich aktivit ve virtuálním světě.



Podvodníci se často vydávají za bankéře či policisty, aby získali důvěru obětí a přiměli je k rychlému jednání. „Mnohdy vytvářejí falešné webové adresy, které jsou podobné těm skutečným. Proto je důležité být obezřetný. Zejména při používání mobilních zařízení. Nikdy neposílejte citlivé údaje, jako je číslo platební karty a její bezpečnostní kód nebo kopie občanského průkazu,“ zdůraznil policejní preventista, který část přednášky zaměřil i na bezpečnost dětí v online prostředí.



Jsou děti v digitálním prostředí v bezpečí?



V dnešní době je důležité, aby rodiče a děti společně pracovali na bezpečném a zodpovědném využívání moderních technologií. „Jejich vzájemná komunikace je klíčová. Rodiče by měli být aktivními průvodci svých dětí v digitálním světě, diskutovat s nimi o jejich aktivitách a nastavovat jasná pravidla,“ zdůraznil Radek Bendakovský.



Děti často rozumí technologiím lépe než dospělí. To ale neznamená, že nepotřebují vedení a podporu. „Společné rozhovory o bezpečném chování na internetu, rozpoznávání rizik a správné používání digitálních nástrojů. To vše může výrazně přispět k ochraně dětí před nejrůznějšími online hrozbami,“ poznamenal policejní preventista.



Mnoho příležitostí, ale i celá řada rizik



„Digitální svět nabízí mnoho příležitostí, ale přináší také celou řadu rizik, kterým musíme denně čelit. Tato přednáška poskytla řadu praktických a užitečných rad, jak se bezpečně chovat na internetu,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, pod jehož záštitou se tato akce konala.



„Kolegové kvitovali, že jim přednáška otevřela oči ohledně množství nebezpečí a lákadel, kterým mohou nejen děti čelit online. Nyní mají lepší představu o tom, jak s nimi mluvit o bezpečnosti na internetu a jak nastavit pravidla, která je ochrání,“ sdělila manažerka prevence kriminality na Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje Jana Fornerová.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.