V průběhu noci bylo do Pardubické a Chrudimské nemocnice dopraveno zdravotnickou záchrannou službou 21 zraněných, 5 z nich utrpělo středně těžká zranění, zbývající zranění zdravotníci vyhodnotili jako lehká. V nemocnici zůstává na pozorování deset osob. Zdravotnický personál ošetřoval zranění jako naraženiny hrudníku či hlavy, otřes mozku, blokace krční páteře nebo pohmožděniny.
Poslední vozy zdravotnické záchranné služby do nemocnice dorazily po druhé hodině ranní. Aktivaci traumaplánu nemocnice ukončila ve 2.15, bezprostředně poté, co obdržela informace z kontaktního místa záchranného systému.
Traumaplán byl aktivován ve čtyřech nemocnicích z pěti
V souvislosti s nehodou na železničním koridoru v Pardubicích byl v Nemocnici Pardubického kraje vyhlášen traumaplán I. stupně, a to ve čtyřech nemocnicích z pěti. Zdravotnická záchranná služba však vozila zraněné pouze do Pardubic a Chrudimi, případně na pracoviště vyššího typu. Vyhlášení traumaplánu v dalších našich nemocnicích tak bylo spíše preventivním opatřením pro případ vyššího počtu zraněných.
Ve 23.11 hod. 5.6.2024 byla záchranným systémem Pardubického kraje nahlášena mimořádná událost a následně byl v nemocnicích v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí a v Litomyšli aktivován traumatologický plán 1. stupně.
Jak probíhá aktivace traumatologického plánu?
Nemocnice se na aktivaci traumatologického plánu pravidelně připravuje prostřednictvím cvičení. Interně má zpracovaný dokument s názvem Traumatologický plán NPK. Jeho cílem je bezprostřední aktivace zvláštního systému poskytování neodkladné a následné péče. Urychleně se zajistí dostatečné kapacity personálu, lůžek nebo třeba zdravotnického materiálu včetně zásob krve.
Poté co kontaktní místo nemocnice obdrží zprávu o hromadném neštěstí z operačního střediska Zdravotnické záchranné služby a opětovně informaci ověří, spustí se v nemocnici přes systém SOS NEMO Traumatologický plán. Ten po zadání základních parametrů rozešle informace všem klíčovým osobám z řad zdravotníků i managementu společnosti.