Po devíti měsících od prvních uzavírek se konečně zprovozní významná spojnice mezi Ústím nad Orlicí a Lanškrounem. Stavební firma v souladu s avizovaným harmonogramem právě dokončuje modernizaci úseku silnice II/315 Ústí nad Orlicí – Skuhrov. Provoz se na komunikaci vrátí do konce června.
„Silnice a hlavně okraje vozovky byly v místě kvůli velké dopravní zátěži ve špatném stavu. Proto jsme se rozhodli ji za využití evropských fondů modernizovat. Celkem se jedná o 7,5 kilometru komunikace od křižovatky s I/14 až po Skuhrov, kde došlo k sanaci konstrukčních vrstev, pokládce nového povrchu, doplnění odvodňovacího systému a úpravě autobusových zastávek. Celkové náklady činí 90 milionů korun bez daně, dotace z Integrovaného regionálního operačního programu pokryje 60 procent z uznatelných nákladů,“ popsal projekt modernizace úseku silnice II/315 Michal Kortyš, náměstek hejtmana pro dopravu.
K poničení původní silnice došlo zejména kvůli vysoké dopravní zátěži na silnici spojující dvě velká regionální centra – Ústí nad Orlicí a Lanškroun. „Průměrná intenzita dopravy zde před modernizací činila 2800 aut denně. Opravená komunikace by tento nápor měla zvládat lépe, protože se silnice opravovala skutečně od spodních vrstev. Modernizovaný úsek navazuje na již dokončenou I. etapu, která se týkala 11 kilometrů dlouhého úseku mezi Lanškrounem a Skuhrovem, kde silnice překonává zalesněný hřbet zvaný Třebovské stěny. Tuto část jsme dokončili v roce 2020 za téměř 150 milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Čí je vlastně Skuhrov?
Všechny zásadní stavební práce jsou již dokončené nebo se blíží ke svému konci. Ne vše se však povedlo na jedničku s hvězdičkou. „Byl jsem upozorněn překvapenými obyvateli ze Skuhrova, že si budou pravděpodobně muset měnit všechny své doklady, protože při osazování dopravního značení oznamujícího začátek a konec obce byl Skuhrov začleněn pod Ústí nad Orlicí, avšak jedná se o část České Třebové. K žádné změně na mapě samozřejmě nedochází a doufám, že mohu parafrázovat jeden z klasických českých filmů a jedná se o nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let,“ sdělil hejtman s tím, že dopravní značení bude samozřejmě v co nejkratším čase vyměněno.