

Homesharing – moderní a přirozený systém podpory rodin dětí s mentálním postižením a poruchou autistického spektra. Propojuje dlouhodobě pečující rodiny s lidmi, kteří chtějí a mohou část svého volného času věnovat dítěti s postižením a pečovat o něj jako jeho tzv. Hostitelé. Do České republiky přišel Homesharing v roce 2018 z Irska, kde úspěšně funguje již téměř 40 let. U nás se začíná prosazovat mezi dalšími formami komunitní podpory.
„Je to forma péče, která patří do 21. století,“ říká radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračuje: „Náš kraj dlouhodobě podporuje péči v přirozeném prostředí, a přesně to homesharing splňuje. Pomáhá pečujícím rodinám si na chvíli oddechnout a zároveň se nemusí bát svěřit své dítě proškoleným hostitelům. Sociální služby jsou v tomto případě jen garantem, školitelem a prostředníkem. Proto jsme homesharing od začátku podporovali a budeme s ním počítat i v budoucnu.“
Právě v roce 2018 jako jedni z prvních začali o Homesharingu uvažovat v Rodinném Integračním Centru a s podporou nadačního fondu Abakus realizovali v letech 2019 – 2022 pilotní projekt na území Pardubického kraje.
“Homesharing nevyžaduje novou budovu, ani personál na směnný provoz a lze ho zavádět téměř kdekoliv. Chceme, aby homesharing byl běžně nabízenou pomocí pro rodiče pečující o dítě s mentálním znevýhodněním. Jakákoliv podpora ze strany veřejných financí je významným krokem pro jeho systémové ukotvení” říká Kateřina Kotasová z Abakusu nadačního fondu zakladatelů Avastu, který homesharing v ČR systematicky podporuje.
V Pardubickém kraji je nyní úspěšně spárováno 12 rodin pečujících o děti s autismem se svými hostiteli, kteří jim pravidelně s péčí vypomáhají. Nový projekt podpořený z prostředků Evropského sociálního fondu Evropské unie umožní podporu dalším 8 takovým rodinám v Pardubickém kraji. „Homesharing je výraznou pomocí rodinám v odlehčení od náročné péče, kterou můžeme rodinám nabídnout, a máme radost, že nám to finance Evropské unie umožní pro další rodiny. Aby homesharing dobře fungoval, potřebuje dobrou přípravu, jak hostitelů, tak rodin samotných, a to bez zaplacení zkušených pracovníků není možné”, sděluje Hana Janiková, ředitelka Rodinného Integračního Centra.
Homesharing si pochvalují nejen Klientské rodiny, ale i samotní Hostitelé, „Největší radost mám z toho, že Kristián se na mě těší a čas, který spolu trávíme, si oba užíváme,“ popisuje Hostitelka Jaroslava Šilarová, která v listopadu loňského roku dokončila přípravné vzdělávání a od ledna k ní dochází desetiletý Kristián. Každých 14 dní u ní Kristián 1 noc i přespává, což maminka chlapce, paní Simona Lesňáková, považuje za výrazné odlehčení v jejich rodinné situaci, kdy vychovává ještě batole.
Evropský projekt Homesharing pro rodiny s dětmi s autismem v Pardubickém kraji bude realizován Rodinným Integračním Centrem do konce roku 2023.
Více informací o Homesharingu nejen v Pardubickém kraji je možné nalézt na webu homesharing.cz.