Pardubický kraj usiluje o lepší dostupnost paliativní péče pro všechny potřebné

Většina z nás už o paliativě slyšela, naposledy třeba v souvislosti se závěrem života Aničky Slováčkové. Jde o komplexní péči, která se zaměřuje na poskytnutí úlevy jak od fyzických tak psychických symptomů a stresu, které provázejí závažná onemocnění. Cílem je zlepšit kvalitu života pacienta i jeho rodiny. Pardubický kraj spolu s vysoutěženým dodavatelem nyní zahájil tvorbu koncepce paliativní péče v kraji na příštích pět let.



„Na Pardubickém kraji jsme se shodli, že nutně nepotřebujeme další samostatné kapacity pobytových hospiců. Stačí nám ty v Chrudimi. Budeme analyzovat přínos a další potřeby lůžek a oddělení pro paliativní péči v rámci poskytovatelů následné a dlouhodobé lůžkové péče jaké jsou například v Albertinu Žamberk. Naším cílem je zlepšit obecnou paliativní péči všude tam, kde se s pacienty v závěrečných etapách života setkávají. Ve zdravotnictví se to týká nejen specializovaných ambulancí, týmů a oddělení, ale i praktických lékařů,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Štefka.



Ve výběrovém řízení zvítězila společnost Centrum Paliativní péče z Prahy, která má v této oblasti už bohaté zkušenosti. Sdružuje odborníky, kteří v pilotním pětiletém projektu školili týmy v 26 nemocnicích. Nedávno dokončili pětiletý program pro 30 domovů pro seniory a pracují také na standardech pro kompetence zdravotnické záchranné služby při výjezdech k terminálně nemocným. Touto tematickou se zabývají i na webových stránkách www.umirani.cz. Zároveň je to oblast, kde na sebe navazuje práce lékařů a zdravotnického personálu s péčí sociální.



 „Pro mnoho poskytovatelů zejména v sociální oblasti je paliativní péče hodně široký pojem. Chceme mít přehled, kdo všechno je v našem kraji schopen poskytovat opravdu specializovanou paliativní péči se vším, co k tomu patří, chceme mít nastavené standardy kvality a postupně tuto péči zkvalitňovat, a rozšiřovat tak, aby byla dostupná pro všechny potřebné,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.



 Vybraný zpracovatel během následujícího půl roku provede analýzy této péče u všech poskytovatelů a následně doporučí další postupy, a to jak obecně, tak samostatně pro zdravotnictví a vedle toho pro sociální služby. „Pro Pardubický kraj bude důležitý takzvaný Akční plán na další období, kde budou posloupně vypsány kroky, které je potřeba udělat v daném období. Ten bude volně dostupný i na Webových stránkách Pardubického kraje,“ informovala koordinátorka paliativní péče v kraji Jitka Kosíková.  Jedním z výstupů bude i jednoduchá brožura pro pacienty a jejich rodiny s důležitými radami a kontakty na pomoc v kraji.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.