Na pozvání radního pro sociální péči a neziskový sektor Pavla Šotoly zavítal na celodenní návštěvu do Pardubického kraje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. V Tylově domě v Poličce se zúčastnil setkání s poskytovateli sociálních služeb a dále se během dne setkal s lidmi, kteří jsou příkladem dobré praxe nového pojetí některých druhů sociálních služeb. Pardubický kraj se v těchto otázkách inspiruje zkušenostmi v zahraničí a v rámci České republiky je v řadě oblastí průkopníkem nových přístupů.
„Představili jsme panu ministrovi, jaké konkrétní výsledky má transformace pobytových služeb pro osoby s mentálním postižením i duševním onemocněním, ukázali jsme mu transformovaný dětský domov, kde děti žijí v běžných bytech a rodinném domku, představili mu také přínosy Burzy filantropie pro neziskovky a naše zkušenosti s podporou sociálního podnikání v kraji,“ řekl k programu návštěvy Pavel Šotola. „Zároveň jsme s Marianem Jurečkou debatovali o tom, co by nám usnadnilo a zefektivnilo práci v sociálních službách. Často jsou to administrativní překážky nebo některé již dobou překonané požadavky v legislativě. Také bychom konečně uvítali zákon o sociálním podnikání, který třeba na Slovensku mají už pět let, nebo systémovou podporu vzniku Center duševního zdraví. Problémy vidíme také u služeb působících v oblasti sociálně-zdravotního pomezí, kde není zcela jasné jejich financování,“ dodal Pavel Šotola.
Ministr navštívil domek se službou chráněné bydlení v Poličce, který spravuje Centrum sociálních služeb Bystré a přesvědčil se, jak jsou klienti, dříve z ústavů, schopni z velké části samostatného života.
Marian Jurečka se v Tylově domě v Poličce setkal s poskytovateli sociálních služeb v kraji a spolu s vrchní ředitelkou sekce rodinné politiky a sociálních služeb na MPSV Zdislavou Odstrčilovou odpovídali na jejich dotazy. K připravovaným změnám ministr uvedl: „Potřebujeme udělat v celém systému pořádek a nastavit možnosti, jak dohlédnout na efektivitu vynaložených financí. Zároveň by změny měly usnadnit sociální práci v terénu.“ Představil také rozjednané novely zákonů, které by mohly platit už v příštím roce, a velké novely s výhledem platnosti od roku 2025. Směřovat budou k víceletému financování a také k vícezdrojovému financování sociálních služeb.
„Transformace sociálních služeb byla dosud na dobrovolném rozhodnutí krajů a měst a iniciativě jednotlivých politiků. Teď zavádíme systematickou podporu tohoto procesu celostátně a chceme motivovat poskytovatele, aby v následujících letech využili podporu z Evropské unie a změnili kvalitu poskytovaných služeb, opouštěli hrady, zámky a velké ústavy ve prospěch komunitního bydlení a péče na míru klientům. V Pardubickém kraji vidíme, jaký má tento postup pozitivní výsledky,“ konstatoval Marian Jurečka.
Dále jeho kroky vedly do sociálního podniku Květná zahrada, který se zaměřuje na efektivní pomoc a podporu ohrožených a rizikových dětí a jejich rodin, mladých lidí z výkonu ústavní nebo ochranné výchovy, z výkonu trestu a podobně. Problematika ohrožených dětí se probírala také při návštěvě bytu rodinné skupiny Dětského domova v Poličce.
„Významnou část návštěvy jsme věnovali otázkám duševního zdraví a lidem s duševním onemocněním. Právě ve Svitavách připravuje Oblastní charita Polička vznik dalšího Centra duševního zdraví, v kraji chceme mít v každém okrese jedno. Při nedostatku kapacit psychiatrů a navazujících služeb jsou centra velmi významnou ambulantně-terénní službou s péčí sociální i zdravotní. Pro lidi s chronickým duševním onemocněním, kteří mají v důsledku nemoci sníženou soběstačnost, je v kraji k dispozici neústavní pobytové zařízení Domov na cestě. Pan ministr a jeho tým se přímo v domově mohli seznámit s novými metodami domova v komunitních podmínkách,“ uvedl radní Šotola.