

Partnerství s regionem Centre-Val de Loire trvá už 22 let. Nová samospráva francouzského regionu nedávno přehodnocovala své partnerské projekty v Evropě i dalších zemích světa a díky mnoha oboustranně zajímavým aktivitám propojení s Pardubickým krajem obstálo a pokračuje dál. Náš kraj se v regionu kolem Orléansu inspiruje jejich kulturními projekty, sociálním podnikáním a podporou neziskového sektoru, pořádá výměnné pobyty škol a dobrovolníků a díky tomu všemu je toto partnerství stále užitečné a živé. To potvrdil i radní Roman Línek, který se tentokrát do sídla regionu vypravil na krátkou pracovní návštěvu s ředitelkami Gočárovy galerie a Muzea v přírodě Vysočina.
Program Nová renesance
„Francie čelila v minulých letech také mnoha problémům s covidem a do obou našich regionů se propisují jak mezinárodní problémy, tak i nové priority Evropské unie. Tomu navzdory přišli naši francouzští partneři s víceletým programem nazvaným Nová renesance. Ten se volně váže k výročí 500 let renesance, které slavili ve Francii v roce 2019 v souvislosti s úmrtím Leonarda da Vinciho. Nynější Nová renesance tvoří rámec pro řadu projektů, které vždy pod jedním tématem oživí kulturní a společenský život v regionu. Letos jsou tím tématem výročí tří zápisů na seznam UNESCO, které se týkají památek, cyklistických tras v údolí Loiry a také gastronomie,“ uvedl Roman Línek a pokračoval: „Regionální samosprávě to spolu s dalšími partnery a pořadateli akcí umožňuje koncentrovat pozornost k vybranému tématu, které je pro region ten rok důležité. Mají společnou vizuální identitu Nové renesance a vydávají celoroční propagační brožuru všech plánovaných aktivit.
Pohled do uměleckých sbírek
Jedním z hlavních cílů návštěvy bylo poznat místní muzea umění, seznámit se s jejich vedením a prověřit možnosti spolupráce s krajskou Gočárovou galerií. „Podívali jsme se do třech různých výstavních institucí, dvě z nich jsou sbírkotvorné, jako je naše galerie. Určitě si dovedu představit různé společné projekty, a pokud se to podaří zrealizovat, mohlo by to být velmi zajímavé,“ prozradila ředitelka Gočárovy galerie Klára Zářecká. Konkrétní jednání jsou ale zatím na samém začátku.
„V kulturních zařízeních, která jsme navštívili, jsme měli možnost poznat, jak francouzští kolegové pracují s dětmi. Pořádají dílny nejen přímo v galeriích či divadlech, ale jezdí za dětmi do jejich škol do odlehlejších částí regionu. Mohou to být i celoroční projekty, které vedou pod patronací galerie jako svou praxi studenti uměleckých škol,“ podotkla předsedkyně výboru pro kulturu Zastupitelstva Pardubického kraje Magda Křivanová.
Co má společného Nový Bauhaus s turismem
„Domluvili jsme i novou spolupráci v oblasti turismu. Nejprve by šlo o přímou výměnu zkušeností naší Destinační společnosti Východní Čechy s jejich výborem pro turismus. Právě v této oblasti jsou Francouzi jak celostátně, tak i tady u Loiry, mezi světovou špičkou. I oni si ale uvědomují, jak se mění způsoby propagace cestovního ruchu. Také řeší otázky, jak nasměrovat turisty i za méně známými atraktivitami, a jak na druhé straně v těch nejvyhledávanějších místech nabídnout optimální a udržitelné služby,“ konstatoval Línek.
Region Centre-Val de Loire se zapojil do nové iniciativy Evropské unie, která má název Nový Bauhaus. Jejím smyslem je propojit umělce, architekty a další lidi z kreativních odvětví s vědci a výzkumníky. Společně pak mohou hledat cesty k udržitelné budoucnosti, která bude klást důraz na estetickou, ekonomickou i ekologickou stránku. S tím se pojí i propagace turismu založeného na kulturních a historických hodnotách. To bylo velké téma i pro ředitelku Muzea v přírodě Vysočina Magdu Křivanovou, která ho řeší zejména ve skanzenu na Veselém Kopci.
Další příležitosti nabídne francouzský region v roce 2028, kdy se jeho město Bourges stane jedním ze dvou Evropských měst kultury.
Jaké jsou priority
„Naší ambicí je aktivně pokračovat ve spolupráci s tímto francouzským regionem a především v příštích letech uskutečnit zajímavý výstavní projekt s francouzskou účastí v Gočárově galerii. Ten by měl navázat na takové výstavy, jako byly Mucha dnes nebo Žitý sen Andy Warhola. Uvidíme, s jakou francouzskou institucí uspějeme. Zajímavé je Muzeum krásných umění v Orléansu, které spolupracuje i s Centre Pompidou a po dobu jeho rekonstrukce bude vystavovat některé jeho obrazy a objekty, a výjimečné sbírky experimentální architektury ve Francii má i Muzeum umění FRAC v Orléansu “ dodal na závěr Roman Línek.