Pardubická nemocnice má nový robotický operační systém. Zákroky provádí s milimetrovou přesností

Přesný, šetrný a schopný operovat i na hůře dostupných místech. Tak by se daly shrnout hlavní výhody nového robotického operačního systému da Vinci Xi, kterým nově disponuje Pardubická nemocnice. Nejmodernější technika světové úrovně je nainstalovaná v jednom z operačních sálů nového pavilonu urgentní medicíny a chirurgických oborů. Chirurgům umožňuje provádět zákroky s milimetrovou přesností i na špatně dostupných místech lidského těla.



Chirurgický operační robot přináší největší výhody hlavně pro pacienty. Zákrok je totiž mimo jiné méně invazivní a využívat ho budou chirurgové hned z několika oddělení. „Bez toho, aby držel krok s vývojem technologií se dnes nemůže rozvíjet žádný obor a medicína není výjimkou. Sledovat trendy a podporovat inovace tak musí všechna zdravotnická zařízení, která chtějí svým pacientům poskytovat špičkovou a šetrnou péči. Technologické novinky tak dnes pronikají na všechna moderní pracoviště. Nemocnice Pardubického kraje pořídila v loňském roce dva přístroje s umělou inteligencí, letos nabídneme pacientům služby chirurgického robota,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald a dodává, že kromě všeobecné chirurgie budou s novým robotem operovat také lékaři z gynekologie a urologie a poté by se měly přidat i další specializace. Na robotovi, který se bude primárně využívat při onkologických operacích, je po zapracování možné provádět 250 až 300 operací ročně.



Moderní technologie v novém pavilonu



Nový pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů je nepřehlédnutelnou stavbou v areálu Pardubické nemocnice. Moderními technologiemi je doslova napěchovaný. „Nový pavilon posune nejen Pardubickou nemocnici, ale celé zdravotnictví v Pardubickém kraji o výrazný kus dopředu. Bude to znamenat posunutí zázemí a kvality poskytované péče nejen pro občany západní části regionu, ale pro celý kraj do 21. století. Operační robot s hodnotou skoro 65 milionů korun je nejdražší technologií Nemocnice Pardubického kraje. Do jeho pořízení investovala nemocnice 20 milionů korun z vlastních zdrojů, zbývající finanční prostředky se jí podařilo získat díky dotační výzvě REACT-EU, ze které byl částkou 500 milionů korun spolufinancován i samotný pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů, který veřejnosti otevřeme 1. března v rámci dne otevřených dveří,“ uvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. I nákup robotického systému je tak dobrým dokladem toho, jak se nemocnici a Pardubickému kraji daří efektivně čerpat evropské peníze a s podporou Evropské unie rozvíjet zdravotnictví v našem regionu.



Robotický operační systém podobného typu v Pardubickém kraji jinde není. Lékařům pomůže provádět zákroky s maximální přesností a účinností. „Jde také o to, že zákrok prováděný chirurgickým robotem je mnohem méně invazivní. Moderní péče je k tělu pacienta výrazně šetrnější, a tím pádem je pak rychlejší i následná rekonvalescence,“ doplňuje náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.



Videověž, konzole a pacientský vozík



Operační robot da Vinci Xi se skládá ze tří částí: operatérovy konzole, pacientského vozíku se samotnými operačními rameny a videověže. Operující lékař sedí u konzole, kde má 3D pohled do operačního pole a pomocí speciálních joysticků robota ovládá. Nedívá se přitom na pacienta, ale do monitoru v konzoli. Veškeré úkony v těle pacienta provádí operatér prostřednictvím robotických ramen. „Možnosti robotické ruky jsou širší než možnosti lidské ruky, a v tom je vlastně celá podstata robotické chirurgie. Přinese to do Pardubické nemocnice tu nejmodernější medicínu, která v současné době na světě je,“ dodává přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice Lukáš Sákra a zároveň uklidňuje, že robot nedělá nic sám od sebe: „Všechno je řízené chirurgem a robot má celou řadu bezpečnostních pojistek, aby nedošlo třeba k nechtěnému pohybu operačních ramen, a tím pádem ke zranění pacienta.“ I když s robotem budou pracovat zkušení chirurgové s mnohaletou praxí, je třeba se na novém systému zaškolit, a to platí i pro další sálový personál. „Je to podobné jako při klasických operacích. Není to jen o jednom chirurgovi, ale o celém týmu, který mu pomáhá. Každá operace je týmová práce a stejné to je i u robotické chirurgie,“ uzavírá přednosta Sákra s tím, že lékařům trvá zaškolení dva až tři měsíce.



Čtvrtá generace robota da Vinci 



Výrobcem robotického operačního systému da Vinci Xi je americká společnost Intuitive Surgical, která se jeho vývojem zabývá už přes 25 let a vlastní víc než 4300 patentů právě v oblasti robotické chirurgie. Přístroj instalovaný v Pardubické nemocnici představuje čtvrtou generaci chirurgického robota s obchodním názvem da Vinci a jeho vývoj pokračuje neustále dál. Výhradním dodavatelem technologie pro Českou republiku, Polsko a Slovensko je společnost Synektik. „Po celém světě je v současné době v provozu přes 8000 chirurgických systémů da Vinci ve skoro 70 zemích. V roce 2022 bylo s jeho pomocí provedených víc než 1,8 milionu zákroků. Nejčastěji se využívá pro operace dělohy, prostaty a resekci tlustého střeva, ale také třeba při zákrocích v oblasti močového měchýře nebo nádorů plic,“ vysvětluje obchodní manažer společnosti Synektik Czech Republic Aleš Güttner.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.