Opět jsme cvičili, tentokrát vyprošťování zraněných osob z dálkových autobusů

Trénovali jsme opět vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, ale tentokrát z dálkových autobusů. Neumíte si možná představit, že vyprošťování zraněných osob z těchto hromadných dopravních prostředků má svá velká úskalí. Například dálkové autobusy se liší od autobusu městského a příměstského autobusu jak konstrukcí, tak výbavou. Teoretická část výcviku byla zaměřena na konstrukční a bezpečnostní prvky autobusu a nebezpečí pro zasahující hasiče v podobě výbavy autobusu, mezi kterou patří chemická toaleta, kuchyň, tlakové nádoby, ale třeba i  lednice. „První část praktického výcviku byla zaměřena na vstupy bokem autobusu stojící na kolech. Druhá část praktického výcviku simulovala dopravní nehodu osobního vozidla a autobusu, který vlivem nehody skončil převrácený na osobním automobilu, ve kterém byl zaklíněn řidič a v autobusu byl větší počet zraněných,“ upřesňuje detaily výcviku pprap. Štěpán Heger, garant odborné přípravy a instruktor vyprošťování u dopravních nehod.

Instrukčně metodického zaměstnání se účastnili profesionální hasiči z územního odboru Ústí nad Orlicí a územního odboru Svitavy. Cvičná nehoda autobusu se odehrávala v areálu kovošrotu v Žamberku.

„Hasiči museli provést bezpečnou a efektivní stabilizaci vozidel, následovalo provádění vstupů pro hasiče a vytváření evakuačních cest pro transport zraněných osob. Dále bylo důležité vyproštění zraněného řidiče osobního vozidla metodou cross ramming,“ doplňuje Štěpán Heger.

Výcvik byl přínosný pro zasahující hasiče v procvičení technicko – taktických dovednostech a na závěrečném debriefingu jsme vyhodnotili nedostatky v taktice a věcných prostředcích.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.