Omezení provozu v Nemocnici Pardubického kraje v průběhu prosince

V souvislosti s očekávaným prosincovým protestem, který je mimo jiné spojován s požadavkem na systémové změny v českém zdravotnictví, dojde ve čtyřech z pěti krajských nemocnic k omezení provozu. Maximální snaha se vyvíjí o zachování akutní a neodkladné péče, dále pak péče onkologické. Plánované operace se však výrazně omezí, někde se kvůli personální situaci odloží úplně. Výpovědi z dohod o pracovní činnosti, pomocí kterých je zajišťována péče o pacienty mimo běžnou pracovní dobu, dalo v Nemocnici Pardubického kraje (NPK) 38 % sloužících lékařů.



Tam, kde nebude personální situace dostatečná, je maximální snaha o zajištění akutní a neodkladné péče a dále péče o onkologicky nemocné. Nemocnice se zároveň pokusí zajistit provoz všech ambulancí zajišťujících akutní péči, v ostatních případech pak v závislosti na personálních kapacitách, k omezení může dojít např. u plánovaných endoskopických výkonů, rehabilitačních procedur.



Mimo akutní péči musejí pacienti bohužel počítat s možným prodlužováním čekacích dob na vyšetření či termínů plánovaných operací, omezena bude i činnost odborných ambulancí a poraden. Výrazně omezena bude určitě plánovaná operativa, a to až o stovky operací.



K těmto změnám může průběžně docházet ve čtyřech z pěti nemocnic Nemocnice Pardubického kraje. V Litomyšlské nemocnici nepodpořil protest formou výpovědi žádný zdravotník, tamější provoz by tak měl běžet bez omezení.



V nemocnici funguje pracovní skupina, která situaci monitoruje na denní bázi. Aktuální informace tak pacienti najdou vždy na webových stránkách a sociálních sítích nemocnice. 



Tisková zpráva k mimořádnému zasedání Dozorčí rady Nemocnice Pardubického kraje k dopadům současné situace ve zdravotnictví na provoz nemocnic - ZDE 



Pardubická nemocnice



V Pardubické nemocnici vypovědělo dohody 42 % sloužících lékařů. V nemocnici tak dojde k omezení plánované operativy v rozsahu 30–70 %, a to napříč všemi operačními obory. K zásadnímu omezení odborných poraden dojde na infekčním a plicním oddělení. Z odborných ambulancí zde bude fungovat pouze očkovací centrum. Ostatní personální kapacity jsou nutné k péči o rostoucí počty pacientů se sezónními respiračními onemocněními a covidem-19. Už v tuto chvíli je zároveň jasné, že se prodlouží i plánovaná vyšetření zobrazovacími metodami, například magnetickou rezonancí.



Nejméně se omezení dotknou kardiologie a interny, tamější personál se k podpoře protestu formou výpovědi nepřidal. Dopad na jejich provoz tak bude spíš sekundární, omezí je personální a provozní kapacity na ostatních odděleních (např. radiodiagnostika či ARO). 



Chrudimská nemocnice



Situaci v Chrudimské nemocnici, kde dala výpověď z dohod čtvrtina lékařů ve službách, ovlivňuje především personální situace na oddělení ARO, což se promítne do provozu chirurgických oborů (chirurgie a gynekologie). Plánovaná operativa by nicméně měla běžet beze změn i v prosinci. Na začátku prosince však dojde k uzavření lůžkové části ARO a v návaznosti na to také k uzavření porodnice. Ambulantní provoz by v nemocnici neměl doznat výrazných změn. O vývoji situace a konkrétních termínech bude nemocnice včas informovat. 



Orlickoústecká nemocnice



V Orlickoústecké nemocnici vypovědělo dohody 46 % lékařů. Většinu oddělení se podařilo převést do směnného režimu. Problematická situace je na oddělení neurologie, radiodiagnostiky a gynekologicko-porodnickém. Jednání s lékaři však stále pokračují. Nemocnice se bude snažit o zajištění akutní, urgentní a onkologické péče. Zrušena bude převážná většina plánovaných operací a uzavřena bude většina ambulancí a poraden s výjimkou těch akutních. Více informací, které budou průběžně aktualizovány, najdou pacienti na webových stránkách oddělení. 



Svitavská nemocnice



Ve Svitavské nemocnici dala výpověď z dohod téměř polovina lékařů, výrazný dopad to bude mít zejména na oddělení gynekologicko-porodnické a ORL. V nemocnici bude omezena plánovaná operativa. Na ostatních odděleních se podařilo rozepsat směnný provoz. Bez výraznějších omezení, až na drobné výjimky, budou fungovat i ambulance a poradny. Konkrétní informace naleznou pacienti na webových stránkách.



V nemocnici stále probíhají intenzivní jednání s vedením ORL a gynekologicko-porodnického oddělení. Pokud se s lékaři nepodaří najít shodu, může dojít k výraznému omezení – v případě gynekologie by byla zrušena plánovaná operativa a mohlo by dojít i k pozastavení příjmu rodiček. Situace na ORL oddělení zatím vypadá tak, že bude v průběhu prosince úplně mimo provoz.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.