Obce si díky dotacím pořídily defibrilátory a proškolily hasiče na krizovou pomoc

Dotační projekty na pořízení automatizovaných externích defibrilátorů (AED) a školení krizové pomoci "First Responder" mají úspěch. A mohou mít také zásadní dopad na záchranu životů. Díky těmto smysluplným projektům jsou obce lépe připraveny na rychlý zásah v kritických situacích ohrožujících život. Na Pardubickém kraji je má ve své gesci náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková, která o zkušenostech s nimi hovořila při nedávných návštěvách obcí.



„Starostky a starostové zdůrazňovali význam těchto programů pro jejich občany a vyjadřovali svou vděčnost za podporu Pardubickému kraji. Návštěva obcí jako Jankovice, Starý Mateřov a Čeperka na Pardubicku, či setkání s paní starostkou v Rabštejnské Lhotě a starostou v Kočí na Chrudimsku, nám ukázaly, jak důležité je pro místní lídry chránit zdraví svých občanů. Obce Morašice, Nová Sídla a Horní Újezd na Litomyšlsku nám předvedly, že i v těch nejmenších komunitách jsou lidé odhodláni chránit své blízké. Navštívila jsem za tímto účelem i Žamberk, Červenou Vodu a Miřetice,“ říká náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková a pokračuje: „V obci Studnice mi starosta Ondřej Dopita emotivně vyprávěl příběh s defibrilátorem, kdy díky skvělému zásahu pana Vladimíra Faltuse došlo k záchraně života jeho souseda. Pan Faltus převzal letos za tuto záslužnou akci dokonce Cenu Michala Rabase za záchranu.“



Za poslední tři roky si díky dotacím pořídili defibrilátory v 79 obcích. Tyto přístroje zvyšují šance na přežití při náhlé srdeční zástavě, kdy každá vteřina rozhoduje o životě. „Počty zájemců každoročně stoupají, letos máme schválenou částku 1,2 milionu pro 30 obcí,“ informuje Matoušková.



Na pořízení defibrilátorů navazuje program nazvaný First Responder. Spočívá v tom, že na obcích procházejí školením první krizové pomoci ti, kteří jsou schopni ve svém městě či obci poskytnout rychlou a efektivní pomoc při životu ohrožujících stavech. Jsou to vždy členové jednotky požární ochrany obce. „V loňském roce prošlo tímto speciálním školení 366 lidí z 37 obcí, letos to bude 558 lidí ze 42 obcí,“ dodala Matoušková.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.