O pomoc na Linku důvěry se bude možné nově obracet i přes chat

Napsat může každý… I vy! To je název projektu Linky důvěry Ústí nad Orlicí, který byl podpořen na letošní Burze filantropie. Tu pořádá Koalice nevládek (KONEP) a Pardubický kraj s cílem pomoci neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy.



„Jsme moc rádi, že se Linka důvěry v Ústí nad Orlicí rozhodla rozšířit dostupnost své služby pro další cílovou skupinu zájemců,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.



Okamžitá pomoc v nepříznivé životní situaci



„Naše služba má lidem poskytovat okamžitou pomoc v jejich nepříznivé životní situaci. Dosud mohli zájemci kontaktovat Linku důvěry prostřednictvím pevné telefonické linky na čísle 465 52 42 52, konzultačního e-mailu napis@linkaduveryuo.cz a SKYPE aplikace. Nyní to bude nově možné i přes chat,“ vysvětlila vedoucí Linky důvěry Sylva Heulerová.



Cílem je nabídnout lidem nový, modernější a atraktivnější způsob komunikace. „Možná by tuto službu mohly nově více využívat i mladší ročníky, které jsou zvyklé spíš psát než mluvit,“ reagovala za donátory Burzy filantropie manažerka interní komunikace společnosti OEZ Radka Makarová.



Chatové poradenství má silné i slabé stránky



Chatové poradenství má podle Sylvy Heulerové silné i slabé stránky. „Mezi ty silné patří dostupnost, anonymita, méně stresující forma komunikace, rychlá reakce, snadné sdílení informací a kontaktů či flexibilita při určování času konzultace. Jedním z hlavních limitů chatování je, že se při něm trochu ztrácí osobnější rovina komunikace,“ doplnila Sylva Heulerová.



Podle jejích slov má písemné poradenství svou specifickou povahu. „Proto je potřeba na ni naše pracovníky pečlivě připravit a vzdělat. Naše pracoviště pak bude nutné i technicky dovybavit,“ poznamenala vedoucí Linky důvěry Ústí nad Orlicí, která v příštím roce oslaví 30. výročí své existence.



Od roku 1995 poskytuje podporu široké škále obyvatel, od dětí až po seniory. „Je určena všem, kteří se potýkají s psychickým nepohodlím, zvažují otázky existence a smyslu života, mají myšlenky na sebevraždu, trápí je vztahové a rodinné problémy, obávají se životních změn, cítí se osaměle, zažili nebo byli svědky domácího či jiného násilí, čelí strachu z onemocnění, prošli traumatizujícími událostmi. Nebo mají potíže s financemi, ztrátou zaměstnání a závislostmi na návykových látkách,“ upřesnila Sylva Heulerová.



Témata volajících jsou velmi různá a pestrá. „Jde o širokou škálu problémů, které souvisí s každodenním životem, ale také s tím, co se aktuálně děje ve společnosti. V covidové době se na nás obraceli lidé s tématem osamělosti. V době povodní pak řešili potíže spojené s touto živelnou pohromou,“ dodala vedoucí Linky důvěry. Její pracovníci sloužící na telefonu se snaží člověku naslouchat a klást otázky tak, aby si každý její uživatel byl schopen dojít k vlastnímu řešení problému.



Podpora na Burze filantropie ve výši 47 tisíc korun



Nový projekt Linky důvěry Ústí nad Orlicí získal na Burze filantropie podporu ve výši 47 tisíc korun. „Burza filantropie je unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje, který pomáhá neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy. Umožňuje osobní setkání dárců a zástupců neziskových organizací. Ti mají možnost v časovém limitu představit vlastní nápad a získat potřebnou podporu pro svůj projekt,“ podotkla ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, která je též garantkou a fundraiserkou Burzy filantropie v Pardubickém kraji.



Bližší informace o Burze filantropie je možné získat na webu www.burzafilantropie.cz.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.