O kotlíkové dotace byl velký zájem, kraj podpoří nízkopříjmové rodiny částkou 115 milionů korun

Až do léta 2022 mohli lidé předkládat na krajský úřad žádosti o poskytnutí kotlíkové dotace. Program byl tentokrát speciálně zacílen na nízkopříjmové domácnosti, které by jinak měly problém s financováním výměny kotle.



V první výzvě o kotlíkovou dotaci určenou pro nízkopříjmové domácnosti jsme rozhodli o schválení 774 žádostí z celkového počtu 832 podaných. Pardubický kraj tak pomůže občanům částkou 115 milionů korun. Všichni úspěšní žadatelé obdrží v následujících dnech dopis s vyrozuměním o schválení dotace a s pokyny k podpisu smlouvy. Po uzavření smlouvy mohou příjemci, kteří již dokončili realizaci, předložit vyúčtování k proplacení dotace,“ informuje krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr. Důvodem pro odmítnutí více než padesáti žádostí byly administrativní nedostatky a rozpory s pravidly dotačního programu, případně odstoupení od žádosti.



Nízkopříjmové domácnosti mohly požádat o dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva s emisní třídou nižší než 3 za tepelné čerpadlo (maximální výše dotace 180 tisíc korun), kotel na biomasu (až 130 tisíc), nebo kondenzační plynový kotel (až 100 tisíc).



Zájemci o dotaci, kteří nestihli podat žádost do loňské výzvy, nemusí zoufat. Ministerstvo životního prostředí poskytne krajům ve druhém čtvrtletí 2023 další finance na výměnu kotlů pro nízkopříjmové domácnosti. Spoluobčané, kteří nesplňují kritéria nízkopříjmovosti, mohou žádat o kotlíkovou dotaci v průběžné výzvě z programu Nová zelená úsporám u Státního fondu životního prostředí,“ dodává radní Valtr a upozorňuje na fakt, že od září 2024 bude platit zákaz používání kotlů na pevná paliva nižší než 3 emisní třídy. Využití kotlíkové dotace na jejich výměnu je proto ideální příležitostí ke snížení dopadu na rodinný rozpočet.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.