Noc venku v Moravské Třebové ukázala, co běžně zažívají lidé bez domova

Co všechno může člověk zažít, když se ocitne v chladném počasí na jednu noc bez přístřeší? Autentický zážitek podobný tomu, jaký zažívají běžně lidé bez domova, nabídla letošní Noc venku. Již potřetí se k této celorepublikové akci připojili také v Moravské Třebové. Nechyběli ani zástupci Pardubického kraje.



Noc venku přiblížila problematiku bezdomovectví



„Cílem Noci venku bylo přiblížit problematiku bezdomovectví. Zažít koncem listopadu odpoledne a večer venku není úplně nejpříjemnější, když člověk nemá možnost přijít do vyhřátého bydlení, ale musí venku i přespat,“ uvedla za pořadatele akce Lucie Polzerová, koordinátorka Služeb podpory bydlení v Moravské Třebové, které zajištuje organizace SKP-CENTRUM.



„Snažili jsme se, aby program Noci venku byl co nejpestřejší,“ prohlásila Natálie Fajtová, pracovnice Služeb podpory bydlení v Moravské Třebové. V Lučních lázních, které se nachází u muzejního parku, se vyprávěly příběhy o životě lidí na ulici a hovořilo o první pomoci. Došlo i na autorské písně a básně z dílny Evy „Blondýny“ Sukové. Nechybělo ani vyhlášení vítězů výtvarné soutěže Život bez domova. Zájemci si měli možnost prohlédnout či vyzkoušet nouzový přístřešek pro lidi bez domova, kteří nemohou nebo nechtějí využívat noclehárny.



Noc venku ukázala, že spát venku není v pořádku



„Noc venku poukázala na to, že spát venku není v pořádku,“ řekl Jiří Pitaš, ředitel obecně prospěšné společnosti SKP-CENTRUM. Ta už od roku 1992 pomáhá v Pardubickém kraji lidem v tísni, a to i osobám bez přístřeší.



„Řada lidí bez přístřeší se do nelehké životní situace nedostala sama. Za každým člověkem bez domova je nějaký příběh. Bez jeho znalosti bychom nikoho neměli posuzovat či dokonce odsuzovat,“ konstatoval náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. „V Pardubickém kraji máme řadu organizací a služeb, které lidem v těžké životní situaci dokážou nabídnout podporu a pomoc,“ poznamenal Pavel Šotola.



Unikátní projekt podpory zabydlování



Náměstek hejtmana Pardubického kraje na Noci venku poděkoval také za to, jakým způsobem v Moravské Třebové funguje unikátní projekt podpory zabydlování. Ten pomáhá i lidem bez přístřeší, aby si našli a udrželi bydlení. „Jde o vzorový příklad velmi dobré spolupráce, která nese své ovoce. Bez významné podpory města by se v Moravské Třebové jen těžko dosáhlo toho, že kapacita patnácti bytů pro tento projekt je zcela naplněna. Jde o jedinečný výsledek nejen v rámci Pardubického kraje, ale celé republiky,“ zdůraznil Pavel Šotola.



„Považujeme to za obrovský úspěch. Chtěl bych poděkovat všem kolegům, kteří klientům v tomto projektu podávají pomocnou ruku. Velký dík patří i městu. Není úplně běžné, aby města v České republice přistupovala k této problematice tak zodpovědně jako Moravská Třebová. Tímto směrem bychom se chtěli vydat i v jiných místech Pardubického kraje. Těší nás, že Pardubický kraj dlouhodobě hledá cesty, jak podporovat projekty, které mají pozitivní dopad,“ podotkl ředitel obecně prospěšné společnosti SKP-CENTRUM.



„Chtěl bych vyzdvihnout práci celého týmu, který se na tomto projektu podílí. Jde o velmi záslužnou činnost. Jsem pyšný na to, že se v Moravské Třebové daří podporovat osoby s rizikem ztráty bydlení nebo v bytové nouzi,“ sdělil místostarosta Moravské Třebové Václav Dokoupil. „Zpočátku to vypadalo, že to pro nás bude velké sousto, obsadit patnáct bytů. Mám radost z toho, že se to podařilo. Je za tím spoustu práce. Je skvělé, že celý tým má chuť projekt rozvíjet, neztrácí motivaci a pomáhá vracet do společnosti skutečné lidské hodnoty, jako je úcta k člověku,“ dodal Václav Dokoupil.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.