Radní Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválili návrh rozpočtu na rok 2024. Ten na příjmové stránce počítá s částkou 16,198 miliard korun, na výdajové pak 16,035 miliard korun. Reálně však může kraj hospodařit s výrazně nižší částkou, jelikož návrh rozpočtu zahrnuje průtokovou dotací Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR na přímé náklady ve školství, tedy primárně platy ve všech stupních vzdělávání a bez ohledu na zřizovatele, a to ve výši 10,236 miliardy korun. V rámci daňových příjmů počítá rozpočet s částkou 5,548. Návrh rozpočtu bude nyní předložen finančnímu výboru a 12. prosince také krajskému zastupitelstvu.
„V letošním roce jsme opět mohli připravovat krajský rozpočet ve standardních podmínkách, což v posledních letech nebylo vlivem koronavirové pandemie a následně nejistoty na trhu s energiemi možné. Tento vývoj minulých let nás mimo jiné ujistil v tom, že bychom se neměli v rámci nastavování příjmové stránky rozpočtu držet predikce ministerstva financí, což nečiníme ani v rámci přípravy rozpočtu na příští rok. Zatímco ministerská predikce daňových příjmů pro náš kraj je odhadována na 6,244 miliardy korun, tak my počítáme do rozpočtu s částkou 5,548. Případné zvýšené inkaso tak budeme moci rozdělit na počátku roku 2025 primárně do investičních akcí kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který je dlouhodobě zastáncem konzervativního přístupu k nastavování rozpočtu kraje tak, aby v případě jakéhokoliv výkyvu nemuselo být výrazně zasahováno do provozních a investičních kapitol.
Hejtman také připomněl, že i nadále pokračují jednání o změně nastavení rozpočtového určení daní pro kraje. Zástupci šesti regionů, včetně Pardubického kraje, podali legislativní iniciativu, která navrhuje zvýšit podíl krajů na daňových výnosech ze stávajících 9,78 procent na 10,8135 procent a rozdělit prostředky mezi regiony podle nových kritérií. „Mezi tato kritéria patří například počet obyvatel kraje, výměra území kraje, ale bere v potaz i délku silnic, počet studentů středních škol, počet výjezdových základen zdravotnické záchranné služby zřizovaných krajem nebo počet urgentních příjmů 1. typu v nemocnicích,“ řekl Martin Netolický. Podle něj Pardubický kraj za 20 let platnosti stávajícího systému rozdělení daňových výnosů přišel až o 15 miliard korun oproti jiným krajům. „I přes poměrně restriktivní rozpočtovou politiku musí některé kraje využívat úvěrů bank, aby vůbec byly schopné investovat do větších rozvojových projektů. Naopak kraje, které měly štěstí, hospodaří s poměrně velkými přebytky, peníze jim zůstávají na účtech a jsou schopné dokonce investovat i do cenných papírů nebo různých termínovaných vkladů, což osobně nepovažuji za normální,“ doplnil hejtman.