
Novorozenecké oddělení Pardubické nemocnice získalo díky Nadaci Anežka nový monitor životních funkcí. Předání se uskutečnilo přímo na novorozeneckém oddělení za přítomnosti primáře dětského a novorozeneckého oddělení Mariana Šenkeříka a spoluzakladatelky Nadace Anežka Michaely Štikové Gemrotové. Monitor pro nedonošená miminka znamená velký přínos pro neonatologickou péči v celém regionu.
Spolupráce s Nadací Anežka vznikla podle primáře Mariana Šenkeříka zcela spontánně. „Byla to přímá zkušenost s naším oddělením. Díky spokojené pacientce, jež je součástí týmu Nadace Anežka, jsme se následně setkali i se spoluzakladatelkou nadace, paní Michaelou Štikovou Gemrotovou. To bylo v listopadu minulého roku, v lednu uspořádala nadace benefiční koncert a v únoru už byl přístroj u nás na oddělení,“ pochvaluje si spolupráci Marian Šenkeřík. Kladně ji hodnotí i spoluzakladatelka Nadace Anežka Michaela Štiková Gemrotová: „Na novorozeneckém oddělení Pardubické nemocnice pod vedením pana primáře Šenkeříka vládne nepopsatelně milá atmosféra. Oddělení jsme s naším týmem navštívili dvakrát a pokaždé jsme odjížděli s úsměvem na rtech a bohatší o mnoho zajímavých informací. Jsem moc ráda, že Nadace Anežka mohla pomoci tam, kde je to opravdu potřeba."
Monitor životních funkcí
S monitorem životních funkcí už na novorozeneckém oddělení zkušenost mají. „Stejný přístroj máme asi dva roky a je využitý prakticky neustále. Jsme rádi, že jsme díky Nadaci Anežka získali další, jelikož naše dlouhodobá vize je taková, že děti a rodiče by se v nemocnici neměli oddělovat,“ popisuje ideál nemocniční péče primář Marian Šenkeřík. Podle něj je přístroj výjimečný v tom, že i miminko, které je nutné sledovat dvacet čtyři hodin denně, může být s maminkou na pokoji. „Přístroj je napojený na centrální monitoring. Takže ačkoliv sestřička v pravidelných a častých intervalech miminko osobně kontroluje, monitorujeme jej po celou dobu, co je v inkubátoru, a to i ve chvílích, kdy je s maminkou samo. Víme, kdy spí, kdy se pohne, jsme schopni rozpoznat, když začne hůře dýchat a ihned to řešit,“ vyjmenovává benefity monitoru životních funkcí primář Marian Šenkeřík. V tuto chvíli se na přístroji dokončují poslední technické detaily, a tak na svého prvního pacienta stále čeká.
Tři úrovně péče
V České republice v tuto chvíli fungují tři úrovně novorozenecké péče. „Tou první je péče o donošené zdravé děti. Maminka porodí bez komplikací a za tři dny odchází i s miminkem z nemocnice domů. Na druhé straně je péče o nedonošená miminka, která potřebují náhradu některých životních funkcí. Například nejsou schopná sama dýchat, neudržují dostatečně krevní tlak, dostávají léky na podporu srdeční činnosti a cév. To jsou pacienti, kteří vyžadují nejvyšší novorozeneckou péči. Pardubická nemocnice je takový zlatý střed, naši pacienti potřebují zvýšený dohled, je u nich nějaké riziko ohrožení životních funkcí, ale musí mít minimálně 1200 gramů, abychom se o ně dokázali postarat. Pokud se jedná o menší miminka či rodičky, které rodí před dvaatřicátým týdnem, pak spolupracujeme s vysoce specializovaným centrem, konkrétně Fakultní nemocnicí v Hradci Králové,“ upřesňuje neonatologickou péči primář Marian Šenkeřík a dodává, že spolupráce s vysoce specializovaným pracovištěm už funguje řadu let.
Živá voda
Novorozenecká péče jde podle primáře Mariana Šenkeříka stále kupředu. „Já sám jsem v medicíně více než čtvrt století. Za tu dobu udělala neonatologie v Čechách ne krok, ale skok kupředu. Dozajista je to i díky takovým lidem, jací jsou v Nadaci Anežka. Svou práci dělají srdcem a vkládají do toho svou vlastní invenci. Čas hraje ve zdravotnictví klíčovou roli. Některé projekty trvají i roky. Nadace Anežka dokázala zajistit další monitor životních funkcí během pár měsíců, to je úžasné. Pro nás je to živá voda,“ uzavírá lékař Marian Šenkeřík.
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.


