Na Valentýnské odběry přišlo do Orlickoústecké nemocnice 11 prvodárců

Orlickoústecká nemocnice uspořádala v pátek 16. února tradiční Valentýnské odběry krve. Smyslem oblíbené akce, která se konala již po sedmnácté, je oslovit nové dárce a popularizovat toto téma u veřejnosti. To se letos podařilo, na transfúzní stanici zamířilo přes pět desítek dárců, dvacet procent z nich pak vůbec poprvé.



Tradiční akce hematologicko-transfúzního oddělení Orlickoústecké nemocnice se letos konala již posedmnácté. „Celkem dorazilo jednapadesát dárců. Těch, co krev darovali úplně poprvé, bylo jedenáct. Po patnácti dárcích měly krevní skupiny nula pozitivní a A pozitivní. Mezi dárci však byly zastoupeny všechny krevní skupiny,“ řekla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Dagmar Nechvílová. Nemocnice se snaží udržovat zásoby odpovídající procentuálnímu zastoupení jednotlivých krevních skupin v populaci. „A pak samozřejmě záleží na tom, jaká je spotřeba v nemocnici. Čas od času se tak stane, že musíme obvolat konkrétní dárce v případě, že stoupla poptávka po některé krevní skupině, nebo zase naopak odmítnout ty ochotné, jejichž krevní skupiny máme zrovna dostatek,“ vysvětlila primářka.



Důvody pro odmítnutí se nemocnice snaží dárcům vysvětlit. „Vážíme si toho, že k nám chodí darovat krev, někdy se však situace změní ze dne na den, a tak je potřeba s dárci komunikovat,“ doplnila vedoucí laborantka oddělení Radka Papayová. Prvodárci mohou na odběr dorazit bez objednání.



Stejně jako dárci krve jsou pro oddělení důležití i dárci krevní plazmy. Ti mohou darovat častěji, protože tělo dokáže chybějící látky rychleji doplnit. Nemocnice je oslovuje z řad dárců krve. Podmínkou pro darování plazmy je, že dárce v posledních šesti měsících daroval plnou krev či plazmu na daném pracovišti, to tak má u něho vyšetřena virologická vyšetření. Na darování plazmy je třeba se vždy objednat.



Nenahraditelná tekutina



Krev od dárců je i v moderní medicíně nenahraditelná. Zachraňuje životy pacientům po úrazech, při operacích nebo třeba při komplikovaném porodu. „Protože krev je potřeba prakticky neustále, každá nemocnice má registr dárců, se kterými se snaží dlouhodobě spolupracovat. Chtěla bych moc poděkovat všem, kterým není lhostejný osud ostatních a aktivně chodí darovat krev či plazmu. Bez nich by zdravotnický personál nemohl zachraňovat životy a jsem ráda, že i formou Valentýnských odběrů toto téma s veřejností komunikujeme a snažíme se oslovovat nové zájemce,“ uvedla náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková s tím, že to v letošním roce jistě není poslední akce svého druhu.



Podporovatelem zdravotnické osvěty a také dárcem krve je radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr, který převzal nad akcí v Orlickoústecké nemocnici osobní záštitu a účastníkům přivezl zdravou svačinu z regionálních produktů. „Bylo to takové malé osobní poděkování, protože dárci to nedělají kvůli penězům, benefitům, ale pro ten pocit, že pomůžou někomu v nouzi. Do posledního písmene zde platí ono okřídlené – daruj krev, daruj život. Navíc, při této valentýnské akci můžete na transfúzní oddělení zajít i s partnerkou či partnerem. Je to mimořádný pocit umocněný na druhou,“ dodává radní Valtr.



Kdo může darovat krev?



Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny.



24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak ani nadměrná fyzická námaha, například při sportu. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména 24 hodin před odběrem vypít dostatek tekutin.



Stát se dárcem krve lze ve všech krajských nemocnicích. Základní informace zájemci najdou na webových stránkách jednotlivých nemocnic.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.