Výstava Mucha dnes nabídne zájemcům o výtvarné umění unikátní pohled na dílo jednoho z nejvýznamnějších českých umělců všech dob, Alfonse Muchy. V rámci výstavy bude v nových souvislostech představen vynikající soubor plakátů, panó, kalendárií a vzorníků Alfonse Muchy z Regionálního muzea v Chrudimi. Historickou hodnotu chrudimské sbírky zvyšuje skutečnost, že její jádro zakoupilo kuratorium muzea prozíravě již na konci 19. století, přímo v době, kdy Mucha získával celosvětovou slávu. Soubor děl poskytuje komplexní pohled na Muchovu tvorbu i jeho umělecký přínos.
Jedinečnou protiváhu k dekorativním pracím z Chrudimi tvoří na výstavě tři Muchova monumentální plátna, namalovaná po Slovanské epopeji ve třicátých letech 20. století. Návštěvníci budou moci obdivovat velkoformátové obrazy s historickými náměty – Jan Rokycana na koncilu basilejském (1933) z majetku města Rokycany a Poddání Nymburka L. P. 1421 Bohu a Pražanům z Vlastivědného muzea v Nymburce (1935). Třetím dílem je se slovanskou mytologií spojená Alegorie bohatství (1937) z Oblastního muzea a galerie v Mostě. Tato plátna dosud nebyla společně vystavena a pro širší veřejnost budou jistě objevem.
Muchovu aktuálnost pak potvrdí díla od desítky současných českých autorů, kteří se ze svých pozic a hledisek zabývají obdobnými tématy a otázkami (např. figurální malba, ornament, růst…), jež vzrušovaly i Alfonse Muchu. Tomáš Císařovský u příležitosti konání výstavy vytvořil nový obraz znázorňující pomyslné setkání Alfonse Muchy s Paulem Gauguinem v přístavu v Marseille. Jedná se o autorovu vizi shledání dvou umělců, kteří si byli začátkem 90. let 19. století blízcí. Mezi vystavujícími umělci jsou Karíma Al-Mukhtarová, Veronika Holcová, Martin Krajc, Jakub Matuška aka Masker, Pasta Oner, Jiří Petrbok, Petr Písařík a Jan Šerých. Výstava přináší paralely a konfrontace mezi Muchou a dnešními autory.
Alfons Mucha: Mistr secese
Alfons Mucha (24. července 1860, Ivančice – 14. července 1939, Praha) byl český malíř, grafik a designér, jehož dílo je neodmyslitelně spjato se secesním stylem. Světovou proslulost mu v Paříži koncem 19. století přinesly především plakáty pro divadelní představení herečky Sarah Bernhardtové. Charakteristickým je jeho dekorativní styl, často spojený s motivy krásných žen a květin. V českém prostředí je široké veřejnosti znám především jako autor cyklu Slovanská epopej.
„Předpokládáme, že jak pro širokou veřejnost, tak pro odborníky bude objevem první společné vystavení tří monumentálních obrazů, které sedmdesátník Alfons Mucha namaloval s obdivuhodnou energií v letech 1933–1937 na objednávku mimopražských peněžních ústavů. Náš velký dík patří radnici v Rokycanech a muzeím v Nymburce a Mostě, jež zapůjčily Muchova velkoformátová díla do Gočárovy galerie a poskytly tak jedinečnou příležitost k jejich vzájemnému srovnání. Během přípravy výstavy se podařilo prozkoumat archivní zdroje a další dobové materiály, osvětlující tuto dosud málo probádanou oblast Muchovy tvorby. Výsledky pátrání a dokonalou fotodokumentaci Michala Kudláčka přinese výstavní katalog, jenž zahrne i nové poznatky k velkému alegorickému obrazu Píseň (1934) z pražského Hlaholu.“ prozrazuje k výstavě její kurátorka Lenka Bydžovská.
Společné cíle výstavy definuje podrobněji kurátor Karel Srp: „Naším cílem bylo zdůraznit dvě polarity Muchovy tvorby – plakáty ze vzácné sbírky chrudimského muzea a monumentální plátna z Rokycan, Nymburka a Mostu – a ověřit jejich aktuálnost a sdělnost střetnutím s díly současných autorů, kteří se z vlastních dnešních pozic novým způsobem dotýkají podobných témat a otázek jako před sto lety Mucha, aniž by na něj přímo navazovali. Propojit tyto nezávislé paralely se podařilo díky vynikající instalaci, kterou navrhli architekti Michal Šiška a Matěj Petránek. Zvláštní bonus pak představuje nový rozměrný obraz Tomáše Císařovského s námětem setkání Alfonse Muchy s Paulem Gauguinem, jehož vznik významně urychlila a upřesnila právě pardubická výstava.
„Gočárova galerie se nachází v inspirativním prostředí, sídlí v hlavní zrekonstruované historické budově areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Výstava Mucha dnes je mimořádnou příležitostí pro milovníky umění i širokou veřejnost, aby se seznámili s historickým a současným významem Muchova díla. Nenechte si ujít tuto výjimečnou výstavu, která spojuje minulost s přítomností. Těšíme se na vaši návštěvu!“ vzkazuje ředitelka Gočárovy galerie Klára Zářecká.
Záštitu nad výstavou převzal pan Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje. „Pro Pardubický kraj je významnou skutečností, že tuto mimořádnou výstavu umožnila spolupráce dvou krajem zřizovaných kulturních institucí – Gočárovy galerie a Regionálního muzea v Chrudimi, které muchovskou sbírku vlastní. Vzhledem k letošní výměně oken na budově chrudimského muzea by vzácná expozice musela být na čas uzavřena do depozitáře. Takto se stala inspirací pro další pohled na Alfonse Muchu a témata, která rezonují i v současném světě,“ říká náměstek Línek a upozorňuje také na omezený termín výstavy: „Vzhledem k velké citlivosti na světlo originálních Documents décoratifs je doba možného vystavování omezená na dva měsíce, proto zveme všechny zájemce, aby této příležitosti využili. Díla, která v Gočárově galerii kurátoři shromáždili, už jen tak někdy pohromadě neuvidí.“
MUCHA DNES
Plakáty / monumentální obrazy / současné umění
Gočárova galerie v Automatických mlýnech
31. 7. – 29. 9. 2024
Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve středu 31. 7. 2024 v 17 hodin.
Kurátoři výstavy:
Lenka Bydžovská a Karel Srp
Vystavující umělci:
Alfons Mucha, Tomáš Císařovský, Karíma Al-Mukhtarová, Veronika Holcová, Martin Krajc, Jakub Matuška aka Masker, Pasta Oner, Jiří Petrbok, Petr Písařík, Jan Šerých
.
Katalog výstavy vyjde v průběhu srpna 2024.
DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ MUCHA DNES
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY S MALÍŘEM TOMÁŠEM CÍSAŘOVSKÝM A S KURÁTORY LENKOU BYDŽOVSKOU A KARLEM SRPEM
sobota 14. 9. od 14:00 hodin
Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme včasnou rezervaci: stursova@gocarovagalerie.cz. (rezervace pro skupiny do 30 osob)
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY MUCHA DNES s Eliškou Jedličkovou a Hanou Řehákovou, historičkami umění z Gočárovy galerie
SRPEN
středa od 17:00 hodin: 7. 8., 14. 8., 21. 8., 28. 8. 2024
čtvrtek od 10:00 hodin: 8. 8., 15. 8., 22. 8., 29. 8. 2024
Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme včasnou rezervaci: rehakova@gocarovagalerie.cz. (rezervace pro skupiny do 20 osob)
ZÁŘÍ
středa od 17:00 hodin: 4. 9., 18. 9. 2024
čtvrtek od 10:00 hodin: 5. 9., 19. 9. 2024
Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme včasnou rezervaci: jedlickova@gocarovagalerie.cz. (rezervace pro skupiny do 20 osob)
Vstupné na výstavu 200 Kč + poplatek za komentovanou prohlídku 100 Kč.
INDIVIDUÁLNÍ PROHLÍDKY PRO ORGANIZOVANÉ SKUPINY
V případě zájmu o komentovanou prohlídku v měsíci srpnu, v jiném než nabízeném čase ve všední dny, kontaktujte H. Řehákovou na emailu rehakova@gocarovagalerie.cz
Rezervace minimálně 1 týden předem
Cena za skupinu: 1000,- Kč
PŘEDNÁŠKY
MÝTUS A DĚJINY V TVORBĚ ALFONSE MUCHY
Přednáší Lenka Bydžovská, kurátorka výstavy Mucha dnes.
úterý 17. 9. 2024 v 17:00 hodin, sál GG
Přednáška se zaměří na svérázný přístup Alfonse Muchy ke znázornění dějinných událostí, založený na propojení studia historie, umělecké představivosti a vlastního názoru na vývoj a poslání lidstva. Zvláštní pozornost bude věnována Muchovu přechodu od Slovanské epopeje k následujícím samostatným monumentálním obrazům ze třicátých let 20. století, které jsou v současnosti vystaveny v Gočárově galerii.
„STYL MUCHA“
Přednáší Hana Řeháková, historička umění Gočárovy galerie.
úterý 3. 9. 2024 od 10:00 a do 17:00 hodin, sál GG
Na přelomu 19. a 20. století se Alfons Mucha proslavil v Paříži významnými zakázkami, které vytvořil v duchu nového secesního hnutí. Mimořádná invence, brilantní stylizační umění a schopnost použít jakýkoli tvar z přírody k vytvoření ornamentu, cit pro jemnou barevnost, to vše byly komponenty, z nichž se vyvinul „styl Mucha“. V rámci přednášky se seznámíme s novým konceptem plakátů, obalového designu, ale i návrhy šperků a vybavení obchodu pro pařížského klenotníka G. Fouqueta.
Z GRAFIKA MALÍŘEM
Přednáší Hana Řeháková, historička umění Gočárovy galerie.
úterý 10. 9. 2024 od 10:00 a do 17:00 hodin, sál WAM
V Paříži se stal Alfons Mucha vyhledávaných a uznávaným grafikem. Při práci na výzdobě pavilonu Bosny a Hercegoviny na Světové výstavě v roce 1900 v Paříži se rozhodl vytvořit cyklus, kterým by podpořil myšlenku jednoty Slovanů. Přednáška přiblíží proměnu grafika v malíře, práci na monumentálním cyklu Slovanská epopej, význam a poselství těchto obrazů.
Vstupné na přednášky základní 100 Kč / snížené 50 Kč. Bez rezervace.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY (NEJEN) PRO DĚTSKÉ NÁVŠTĚVNÍKY
WORKSHOPY
DÍVKA Z PLAKÁTU
Workshop vedou edukátorky Gočárovy galerie.
sobota 7. 9. 2024 od 14:00–17:00 h
Plakáty Alfonse Muchy budí stále pozornost. Dekorativní protáhlé kompozice v pastelových barvách, křehké dívky zahalené do drapérií, rozevláté linie vlasů a bohatý ornament povýšily plakát z užitného předmětu na umělecký arterfakt. Inspirováni Muchovým stylem si vyzkoušíme tvorbu vlastního originálního plakátu technikou sprejování doplněného kresbou a malbou. Workshop je určen dospělým i dětem od šesti let.
Vstupné 100 Kč. Nutná rezervace na atelier@gocarovagalerie.cz nebo na tel. č. 724 130 225 nejdéle 24 hodin před začátkem akce.
OBKLOPENI KVĚTY
Workshop vedou profesionální floristky a edukátorky Gočárovy galerie.
sobota 14. 9. 2024 od 14:00 –17:00 hodin
Dílo Alfonse Muchy je zaplněno krásnými ženami zdobenými květinami a ornamenty. Na workshopu inspirovaném plakáty tohoto mistra secese si pod vedením zkušených floristek z ateliéru Jen květ vytvoříme věnce z živých a papírových květin. Ozdobeni svým dílem se pak můžete vyfotit v secesním duchu v připraveném foto-koutku.
Workshop je určen dospělým i dětem od šesti let.
Vstupné 300 Kč. Materiál je v ceně vstupného. Nutná rezervace na atelier@gocarovagalerie.cz nebo na tel. č. 724 130 225 nejdéle 24 h před začátkem akce.
TEXTIL V DUCHU SECESE
Workshop vede módní a kostýmní návrhářka Ivana Kaňovská.
pátek 20. 9. a sobota 21. 9. 2024 od 14:00–17:00 hodin
V obrazech Alfonse Muchy se proplétají rostlinné úponky s květy, listy a vlasy krásných žen do podivuhodných secesních ornamentů. Čeká nás stylizace rostlinného motivu a tvorba vlastního dekoru, který přeneseme na textil. Zapojíme textilní techniky sítotisku, šablonového tisku, kresby a výšivky. Domů si odnesete originální tašku nebo povlak na polštář.
Workshop je určen dospělým i dětem od šesti let.
Vstupné 300 Kč. Materiál je v ceně vstupného. Nutná rezervace na atelier@gocarovagalerie.cz nebo na tel. č. 724 130 225 nejdéle 24 h před začátkem akce.
FOTO-KOUTEK ALFONSE MUCHY
Po dobu výstavy bude připraven foto-koutek v prostoru vstupní haly Gočárovy galerie. Návštěvníci si zde budou moci vytvořit svůj fotografický portrét v duchu secesního plakátu.
PRÁZDNINOVÝ PROGRAM
PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY V GOČÁROVĚ GALERII
Příměstské tábory vedou edukátorky Gočárovy galerie.
12.–16. 8. 2024 / DOBRÝ DEN, PANE ALFONSI
Jedinečná výstava Alfonse Muchy nám poskytne příležitost poznávat dílo tohoto velikána zblízka a inspirovat se jeho originálním stylem. Vyzkoušíme si lineární kresbu doplněnou akvarelovou malbou nebo kvašem. Prostřednictvím zkoumání a stylizace přírodních motivů vytvoříme vlastní dekory, které dále rozvineme tvorbou s pastely a spreji, ale i při navrhování a realizaci drobných užitných předmětů s využitím textilních materiálů nebo třeba drátkování.
26.–30. 8. 2024 / ŽIVOT V KRÁSNÉM STOLETÍ
Přeneste se s námi do období konce 19. století plného umění, elegance i vědy! Jako tvůrci najdeme inspiraci ve výstavě výtvarných děl Alfonse Muchy v Gočárově galerii a nakreslíme si návrhy užitého umění – šperku, oděvu nebo porcelánu. Zkusíme si také roli grafiků a ilustrátorů. Podněty k vlastní činnosti najdeme ale i u dalších osobností Muchovy doby, třeba s Julesem Vernem nebo Gustavem Eiffelem nahlédneme do světa vynálezů a techniky a vyzkoušíme si náčrty i sestavování fantastických přístrojů či staveb.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO ŠKOLY
MŠ a 1. stupeň ZŠ
Návštěvou výstavy Alfonse Muchy vkročíme do světa plného éterických žen a barevných rostlin, prodchnutého fantazií a tajemnem. Společným dialogem odhalíme typické prvky, náměty a způsob Muchovy výtvarné práce, budeme obdivovat splývající šaty, květinové čelenky i originální dekory.
V expozici si vyzkoušíme pečlivou, a přitom hravou ornamentální “kresbu” pomocí kladení textilních vláken na papír. Po jejich obtažení fixem nám vznikne plošný, stylizovaný motiv, třeba právě typických rozevlátých vlasů. Doplní tvář některé ze zobrazených žen, nebo nám pod rukama rozkvete jedinečná secesní květina?
Rozvíjené kompetence: k řešení problémů, komunikativní.
Vzdělávací oblast: Umění a kultura, Člověk a jeho svět, Člověk a příroda.
Mezioborové vazby: prvouka.
Na všechny animační programy je nutné se objednat alespoň týden předem.
Minimální počet účastníků programu: 6, maximální počet účastníků: 25 (více po domluvě).
Kontakt pro objednání: atelier@gocarovagalerie.cz nebo na tel. čísle 724 130 225.
2. stupeň ZŠ, SŠ
Reklamní plakáty Alfonse Muchy patří k nejznámějším částem jeho tvorby. Pozorováním a diskuzí se zaměříme na jejich výraznou vizuální atraktivitu – propagovaný produkt jako by byl vedlejší. Jaká by byla úspěšnost takového přístupu dnes?
Zamyslíme se, jaké jsou současné reklamní strategie a jejich problematické prvky (genderová stereotypizace, sexismus). Co by reklama naopak měla splňovat? Ve skupinkách si žáci zkusí navrhnout scénář “ideální” reklamy zvoleného produktu tak, aby odpovídala stanoveným kritériím. V případě zájmu individuálně zpracují “ideální“ reklamní plakát formou kresby
a koláže.
Rozvíjené kompetence: k řešení problémů, komunikativní, sociální a personální.
Vzdělávací oblast: Umění a kultura, Člověk a jeho svět, Člověk a společnost.
Mezioborové vazby: dějepis, občanská výchova, český jazyk
Na všechny animační programy je nutné se objednat alespoň týden předem.
Minimální počet účastníků programu: 6, maximální počet účastníků: 25 (více po domluvě).
Kontakt pro objednání: atelier@gocarovagalerie.cz nebo na tel. čísle 724 130 225.
Projekce životopisného dokumentu SVĚT PODLE MUCHY
středa 28. 8. 2024 od 19:30 a středa 25. 9. 2024 od 19:00 hodin
Kde: Sál Gočárovy galerie v Automatických mlýnech
Odkaz na info k filmu: https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/402075/svet-podle-muchy
Vstupné 70 Kč
MERCH
· samoobslužný pracovní list
Pracovní list hravou formou vede dětského návštěvníka k bližšímu prozkoumání vybraných děl Alfonse Muchy a k lepšímu pochopení pojmu secese
· sada omalovánek s motivy Muchových děl
· drobné upomínkové předměty – notes, tužky, nálepky, pohlednice, hrnky…
Pro další informace prosím kontaktujte:
Mgr. et Mgr. Klára Zářecká, Ph.D.
zarecka@gocarovagalerie.cz
www.gocarovagalerie.cz