Mění zažité postoje. A pomáhají vracet zdravotně postižené do života

„Měníme zažité postoje. Pomáháme zaměstnavatelům vracet zdravotně postižené do života“. To je hlavní motto Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených České republiky, jejíž regionální setkání se uskutečnilo v prostorách pardubické Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ. Nechyběli na něm ani zástupci Pardubického kraje.



„Jsme moc rádi, že jsme v Pardubickém kraji mohli přivítat vedení asociace, zástupce členských organizací i její důležité partnery. Zaměstnávání zdravotně postižených se věnujeme dlouhodobě a pomáháme pro něj vytvářet co nejpříznivější podmínky. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se o to společně s námi snaží,“ řekl Pavel Šotola, náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.



Novinky týkající se podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením



Hlavním tématem setkání byly novinky týkající se podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením. „Šlo zejména o příspěvek na zřízení pracovního místa od úřadu práce. Debatovali jsme také o novelizaci zákona o zaměstnanosti a novém návrhu zákona o integračním sociálním podniku,“ shrnul Josef Šulc, předseda asociace, jež vznikla v roce 1993.



Je dlouhodobě největší asociací v České republice, která sdružuje zaměstnavatele zdravotně postižených. Aktuálně má 135 členů, kteří zaměstnávají kolem 20 tisíc lidí, z toho 15 tisíc osob se zdravotním postižením. „Snažíme se aktivně hájit zájmy firem, v nichž pracuje více než polovina osob se zdravotním postižením. Jsou mezi námi lidé se všemi druhy a stupni postižení,“ přiblížil asociaci její předseda.



Velkou debatu na regionálním setkání vzbudila výše příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce. „Navrhli jsme, aby maximální částka příspěvku byla stanovena na dva roky dopředu. A to proto, aby zaměstnavatelé mohli lépe předvídat finanční situaci a také dlouhodoběji plánovat náklady. A to nejen na mzdy osob se zdravotním postižením, ale i další, které s tím souvisí,“ nechal se slyšet Josef Šulc, podle něhož by tento návrh asociace měl být přijat.



„Od 1. čtvrtletí příštího roku se má zvýšit maximální částka příspěvku na 17 300 korun. O rok později by mělo jít o 18 600 korun,“ nastínil předseda Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených České republiky. „Návrh naší asociace je však jiný. Neuvádět absolutní částku příspěvku, ale v nařízení vlády mít zakotvený 0,83násobek minimální mzdy,“ doplnil Josef Šulc.



Řada různých názorů na chystané změny v náhradním plnění



Řada různých názorů zazněla také v diskuzi na téma chystaných změn v náhradním plnění. Některým zaměstnavatelům se může zvýšit odvod peněz do státního rozpočtu, pokud nezaměstnají zdravotně postižené nebo pokud neodeberou výrobky či služby od zaměstnavatelů s více než 50 % zaměstnanci se zdravotním postižením. „Od roku 2025 už nebude možné dodávat náhradní plnění mezi majetkově propojenými společnostmi. Dříve se stávalo, že si velké podniky účelově vytvářely dceřiné společnosti a poskytovaly si náhradní plnění. To ale nebyla správná cesta,“ podotkl Josef Šulc.



Podle jeho slov se může stát, že i od nového roku přibydou subjekty, které dosud náhradní plnění nenabízely. „Pevně věřím tomu, že budou poskytovat služby a produkty od osob se zdravotním postižením. Snad nebudou sloužit tomu, aby účelově a neférově přefakturovávaly služby a výrobky někoho jiného,“ upozornil předseda Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených České republiky.



„Jsem přesvědčen o tom, že aktuální kroky, které ministerstvo práce a sociálních věcí chystá, směřují k omezení firem, které se pohybují na hraně, občas i za hranou zákona. A to je určitě správně,“ prohlásil místopředseda Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených České republiky Leoš Jiřele, jenž je současně předsedou výrobního družstva SOLEA CZ se sídlem v České Třebové.



Osvícené vedení Pardubického kraje, úřadu práce i CzechInvestu



„Jsme moc rádi, že máme sídlo v Pardubickém kraji. Vnímáme, že podpora sociálním tématům je zde velmi výrazná a dlouhodobá. A to díky osvícenému vedení Pardubického kraje, úřadu práce i regionální pobočky CzechInvestu. Za to jsme opravdu hodně vděční,“ dodal Leoš Jiřele.



„Takové ocenění přímo od zástupců vedení asociace a současně významného zaměstnavatele osob se zdravotním postižením nás velmi těší. V Pardubickém kraji jsme otevřeni všem podnětům z praxe a máme zájem na tom, aby spolupráce pokračovala. Můžeme tak přispět ke zlepšení kvality života osob s postižením,“ uzavřel náměstek hejtmana Pardubického kraje Pavel Šotola.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.