Nová návštěvnická sezóna začala nejen na hradech a zámcích, ale také v Národním hřebčínu v Kladrubech nad Labem. Letos byla spojena s otevřením nového návštěvnického centra u hlavního parkoviště, které vzniklo opravou bývalých stájí pro nemocné koně. Slavnosti se zúčastnil také Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického a předseda Rady světové památky UNESCO. Tou se před pěti lety stala Krajina hřebčína pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem. Při té příležitosti hovořil Roman Línek o významu hřebčína pro Pardubický kraj.
Jak hodnotíte rozvoj celé památky?
Za posledních 15 let se hřebčín výrazně proměnil. Můžeme za to poděkovat fondům Evropské unie, osvícenému zřizovateli, kterým je Ministerstvo zemědělství, ale i řadě jednotlivých lidí, kteří se o to zasloužili. Výrazně pomáhá i Pardubický kraj, který tu vlastní silnice i střední školu. Ve výsledku je hřebčín pro kraj významnou turistickou atrakcí, takovou přírodní perlou regionu, která neláká na adrenalinové zážitky, ale je spíše určena těm, kteří mají rádi krásu a ušlechtilost koní a krajiny kolem nich.
Letos to bude pět let od zápisu na seznam UNESCO. Co to hřebčínu přineslo?
Je to pro návštěvníky jednoznačně značka kvality. Do jejich počtu sice zasáhl nejprve covid, ale i po něm to vypadá, že tady nebudou žádné nájezdy davů turistů, jak se někteří obávali. V loňském roce navštívilo jednotlivá střediska hřebčína 85 tisíc lidí. V době, kdy se na mnoho světových památek stojí v sezóně několikahodinové fronty, může být návštěva zde balzámem na duši.
Prestiž hřebčína postupně roste, co to znamená pro budoucnost?
Zápis do seznamu památek je pro management hřebčína velký závazek udržitelnosti. Mám radost, že neustále přicházejí s krásnými novinkami. Vloni to bylo otevření historických stájí v Heřmanově Městci, které jsou k vidění každý víkend, nyní to je nové návštěvnické centrum s odpočinkovou zónou v Kladrubech přímo u parkoviště. Také nová sezóna bude plná zajímavostí. K výročí pěti let v UNESCO hřebčín pořádá mezinárodní konferenci, návštěvy z královských dvorů z Dánska a Švédska zhodnotí spolupráci hřebčína s jejich jízdními oddíly a 150 let od poslední návštěvy kladrubského hřebčína císařem Františkem Josefem I. a jeho manželkou Alžbětou Bavorskou zvanou Sissi připomene příjezd císaře. Na akci Kladruby naruby se letos pokusí Jiří Nesvačil předvést jízdu s 24spřežením, což se zatím nikomu nepodařilo. Už teď je jasné, že spřežení bude dlouhé kolem 35 metrů a pokud se ho zkušenému kočárovému jezdci podaří zvládnout, vytvoří tím světový rekord.
Ve zdejší kulturní krajině, zapsané v UNESCO, má zatím ještě několik restů také Pardubický kraj. Jak to s nimi aktuálně vypadá?
Nová jezdecká hala pro žáky naší střední školy a učiliště vyroste přímo v areálu školy do června 2025. Po kolaudaci bude možné strhnout stávající halu nedaleko kladrubského zámku, s čímž počítáme v podzimních měsících příštího roku. Novou halu bude možné využít i pro různé jezdecké soutěže a závody.
Druhým bolavým místem je most přes Labe směrem od Kladrub na Řečany nad Labem. Pardubický kraj vybral spolu s památkáři optimální variantu, která do historické krajiny dobře zapadne, ovšem na samostatné financování takové velké stavby nemá v současnosti dostatek prostředků. Nyní jsme dostali ale dobrou zprávu, že by nám Ministerstvo dopravy mohlo přispět významnou částkou 100 milionů korun. To by celou akci velmi ulehčilo a mohla by se tak brzy spustit její realizace.